Michaił Fridman

W dzisiejszym świecie Michaił Fridman przyciągnął uwagę i zainteresowanie dużej liczby osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie w historii, wpływ na kulturę popularną czy znaczenie w branży zawodowej, Michaił Fridman stał się tematem bardzo interesującym szerokiego grona odbiorców. Pogłębienie wiedzy o Michaił Fridman to nie tylko sposób na poszerzenie naszej wiedzy, ale także na lepsze zrozumienie otaczającego nas świata. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Michaił Fridman, analizując jego pochodzenie, ewolucję w czasie, jego wpływ w różnych obszarach i przyszłe perspektywy, jakie przedstawia nam ten temat.

Michaił Fridman
Михаил Маратович Фридман
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 kwietnia 1964
Lwów

Michaił Fridman (ros. Михаил Маратович Фридман; ur. 21 kwietnia 1964 we Lwowie) – rosyjski przedsiębiorca, uznawany za jednego z czołowych rosyjskich finansistów[1].

Założyciel i jeden z głównych udziałowców Alfa Group, do której należy największy rosyjski prywatny bank Alfa-Bank[1][2].

Należy do grupy tzw. oligarchów jelcynowskich, która popierając rządy W. Putina uzyskała koncesję na prowadzenie biznesu i ochronę aktywów przed działaniami służb państwowych[3].

Decyzją z dnia 28 lutego 2022 r. Rada Unii Europejskiej nałożyła na Fridmana sankcje za wspieranie działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy, jak również za udzielanie aktywnego wsparcia rosyjskim decydentom odpowiedzialnym za aneksję Krymu i destabilizację wschodniej Ukrainy oraz za czerpanie korzyści z powiązań z tymi decydentami[1].

11 marca 2022 r. Fridman został wpisany również na listę sankcji rządu Wielkiej Brytanii na podstawie Sanctions and Anti-Money Laundering Act 2018, a 26 kwietnia 2022 także w Polsce na listę osób i podmiotów objętych sankcjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji[3]

Przypisy

  1. a b c Decyzja Rady (WPZIB) 2022/337 z dnia 28 lutego 2022 r. zmieniająca decyzję 2014/145/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi (CELEX: 32022D0337).
  2. Михаил Фридман | Forbes.ru , forbes.ru (ros.).
  3. a b Lista osób i podmiotów objętych sankcjami - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - Portal Gov.pl , gov.pl (pol.).