Michel Théato

W tym artykule omówimy temat Michel Théato, koncepcji, która intryguje ludzkość od wieków. Od jego powstania po znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie, Michel Théato był przedmiotem debaty i fascynacji w wielu obszarach. Na przestrzeni dziejów Michel Théato odgrywał kluczową rolę w kształtowaniu myśli, działań i przekonań w różnych kulturach na całym świecie. Co więcej, jego wpływ rozciąga się na obszary tak różnorodne, jak nauka, religia, polityka i kultura popularna. W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Michel Théato, badając jego wiele aspektów i wpływ na współczesne społeczeństwo.

Michel Théato
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

22 marca 1878
Luksemburg

Data i miejsce śmierci

2 kwietnia 1923
Paryż

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Francja
Igrzyska olimpijskie
złoto Paryż 1900 lekkoatletyka
(maraton)

Michel Johann Théato (ur. 22 marca 1878 w Luksemburgu, zm. 2 kwietnia 1923[1] w Paryżu[2]) – luksemburski lekkoatleta maratończyk, mistrz olimpijski z Paryża.

Przez długi czas sądzono, że był Francuzem, jednak pod koniec XX wieku Alain Bouillé odkrył, że Théato urodził się w Luksemburgu i nigdy nie uzyskał obywatelstwa francuskiego. Pracował w Paryżu jako stolarz[3]. Był członkiem klubu sportowego Club Amical et Sportif de Saint-Mandé[2].

Na igrzyskach olimpijskich w 1900 w Paryżu Théato startował w biegu maratońskim, który liczył sobie 40 260 m. W drugiej połowie dystansu wyprzedził prowadzącego Szweda Ernsta Fasta[4], (który zdobył brązowy medal) i samotnie wygrał. Po biegu Amerykanin Arthur Newton, który zajął 5. miejsce, twierdził, że Théato biegł na skróty korzystając ze znajomości ulic paryskich, ale badania historyczne nie potwierdziły tego zarzutu[2].

Choć Théato był Luksemburczykiem, Międzynarodowy Komitet Olimpijski uważa, że startował w igrzyskach olimpijskich dla Francji i dlatego zdobyty przez niego medal przypisuje Francji[2].

Przypisy

  1. Podawany jest również rok śmierci 1919.
  2. a b c d Michel Théato , olympedia.org (ang.).
  3. Nieprawdziwa legenda głosi, że pracował jako pomocnik piekarza roznoszący jego wypieki i dlatego znał skróty ulic paryskich, z czego skorzystał, by wygrać.
  4. Fast został błędnie skierowany przez jednego z sędziów i po przebiegnięciu kilkuset metrów musiał zawrócić, by powrócić na trasę. Nie wpłynęło to jednak zasadniczo na wynik biegu.

Linki zewnętrzne