MicroATX

W dzisiejszym świecie MicroATX stał się tematem o wielkim znaczeniu i zainteresowaniu ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym, społecznym czy kulturowym, MicroATX przykuł uwagę i wywołał ważne debaty i refleksje. Jego wpływ był odczuwalny w różnych obszarach życia codziennego, wywołując dyskusje na temat jego implikacji i konsekwencji. Przez lata MicroATX przyjmował różne formy i ewoluował w zależności od okoliczności i trendów chwili, pozostając kluczowym tematem dla współczesnego społeczeństwa. W tym artykule dokładnie zbadamy znaczenie MicroATX i jego wpływ na różne aspekty naszego życia, oferując szczegółową analizę i spostrzeżenia, które zachęcają do przemyśleń i debaty.

microATX
Standardy płyt głównych
Ilustracja
A8N VM CSM – płyta główna microATX firmy Asus
Projektant

Intel

Data wprowadzenia

1997

Pochodna

ATX

Szczegóły standardu
Wielkość płyty

244 × 244 mm

microATX (µATX, mATX) – zmodyfikowana wersja standardu ATX. Został stworzony przez firmę Intel w 1997 jako odpowiedź na zapotrzebowanie rynku na niskobudżetowe komputery, które mogłyby korzystać ze standardu ATX. Standard micro ATX jest zgodny z innymi standardami Intela.

Zmiany

  • Płyta główna została pomniejszona do wielkości 244 × 244 mm (9.6" x 9.6") głównie przez ograniczenie liczby slotów do 4 slotów AGP, PCI, ISA lub PCI Express (tylko jedno x16).
  • Opracowano równolegle standard zasilacza o pomniejszonej wielkości, (SFX) pozostawiając jednak możliwość korzystania w płytach microATX z zasilaczy w standardzie ATX.
  • Płyta główna posiadała często tylko 2 gniazda pamięci RAM.
  • Zredukowano liczbę niektórych gniazd I/O na tylnym panelu.

Linki zewnętrzne