Mieczysław Figuła

W tym artykule temat Mieczysław Figuła zostanie omówiony z różnych perspektyw i punktów widzenia, aby zapewnić szeroką i kompletną wizję tego tematu. Mieczysław Figuła jest dziś tematem niezwykle istotnym i interesującym, a jego badania i wpływ obejmują wiele dziedzin wiedzy. W tym artykule przeanalizowane zostaną różne aspekty związane z Mieczysław Figuła, jego implikacjami, możliwymi rozwiązaniami i wpływem na obecne społeczeństwo. Zaprezentowane zostaną dane, studia przypadków i opinie ekspertów w tej dziedzinie, aby zapewnić szczegółowy i rygorystyczny przegląd tego zagadnienia. Nie przegap tej pełnej recenzji na Mieczysław Figuła!

Mieczysław Figuła (ur. 11 maja 1905 w Czernichowie, zm. 23 października 1943 w Oświęcimiu) – polski działacz socjalistyczny, robotniczy i komunistyczny, ofiara zbrodni hitlerowskich.

Wychował się w rodzinie robotniczej. Po szkole powszechnej wyuczył się zawodu murarza. Do Chropaczowa trafił w poszukiwaniu pracy, znalazł ją w lipińskiej hucie cynku „Silesia”. Od 1927 był członkiem PPS-Lewicy. Za tę działalność został wyrzucony z pracy w 1930.

W 1932 wstąpił do KPP. W 1934 aresztowano go za działalność komunistyczną. Zwolniono po 7 miesiącach. Później został sekretarzem Komitetu Dzielnicowego KPP w Lipinach. W marcu 1936 został aresztowany wraz z Władysławem Gomułką. Skazano go na 3 lata więzienia. Wyszedł w kwietniu 1939.

W czasie okupacji pracował w różnych miejscach na Górnym Śląsku. Był organizatorem PPR. W sierpniu 1943 został aresztowany. Najpierw więziono go w Mysłowicach, po czym wywieziono do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie 23 października 1943 został zamordowany.

Bibliografia