Mieczysław Kaczmarczyk

Dziś Mieczysław Kaczmarczyk to temat, który obejmuje szeroki zakres dyskusji i badań w różnych dziedzinach. Od zdrowia po technologię, historię i kulturę, Mieczysław Kaczmarczyk przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i zwykłych ludzi. W tym artykule zbadamy różne aspekty Mieczysław Kaczmarczyk i przeanalizujemy jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Od jego początków po przyszłe implikacje – zagłębimy się w szczegółową analizę Mieczysław Kaczmarczyk, aby zrozumieć jego znaczenie w naszym codziennym życiu. Dołącz do nas podczas tej wycieczki po świecie Mieczysław Kaczmarczyk i odkryj, jak ten temat kształtuje świat, w którym żyjemy.

Mieczysław Kaczmarczyk
Kalina, Ryś
kapitan kapitan
Data i miejsce urodzenia

10 lipca 1927
Psary

Data śmierci

23 listopada 2023

Przebieg służby
Lata służby

19441953

Siły zbrojne

Armia Krajowa
Narodowe Siły Zbrojne
Ludowe Wojsko Polskie

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa,
działania zbrojne podziemia antykomunistycznego w Polsce

Późniejsza praca

instruktor nauki jazdy

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Krzyż Armii Krajowej Krzyż Partyzancki Medal „Pro Bono Poloniae” Medal „Pro Patria”

Mieczysław Kaczmarczyk, ps. Kalina, Ryś (ur. 10 lipca 1927 w Psarach, zm. 23 listopada 2023) – kapitan WP, żołnierz NSZ i AK, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Życiorys

Urodził się w Psarach w powiecie pułtuskim 10 lipca 1927 roku. W 1943 roku został wywieziony na roboty do Prus Wschodnich. W lipcu 1944 roku został osadzony w filii niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof w Insteburgu, z którego po kilkunastu dniach uciekł i wrócił w rodzinne strony. Wstąpił do Armii Krajowej. W 1945 roku uniknął aresztowania przez NKWD. Przystąpił do Narodowych Sił Zbrojnych działających na obszarze Puszczy Białej. Brał udział w działaniach zbrojnych podziemia antykomunistycznego. W 1946 był ranny w nogę. Ujawnił się na polecenie władz NSZ w kwietniu 1947 roku. Został wcielony do Ludowego Wojska Polskiego. W wojsku ukończył oficerską szkołę samochodową. Odmówił współpracy z bezpieką i zapisania się do partii komunistycznej. Po wykryciu jego przynależności do NSZ został w 1953 roku zdegradowany do stopnia szeregowego i dyscyplinarnie wyrzucony z wojska[1].

Nie mógł znaleźć pracy i był inwigilowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Był zmuszony zmieniać miejsca zamieszkania. Mieszkał w Słupsku, gdzie pracował jako instruktor ośrodka szkolenia kierowców. Od 1997 mieszkał z żoną w Ustce, następnie w Bydgoszczy. Był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W 2006 roku awansowany na stopień porucznika Wojska Polskiego w stanie spoczynku, zaś w czerwcu 2023 roku na stopień kapitana. Zmarł 23 listopada 2023 roku[1][2][3].

Awanse

Ordery i odznaczenia

Przypisy