W następnym artykule zbadamy wpływ Miednica mniejsza na różne aspekty społeczeństwa. Miednica mniejsza jest tematem zainteresowania i debaty od dawna, a jego wpływ rozciąga się na takie obszary, jak polityka, kultura, ekonomia i życie codzienne. Badając rolę Miednica mniejsza w tych obszarach, zagłębimy się w wiele wymiarów, które składają się na jego dzisiejsze znaczenie i znaczenie. Mamy nadzieję, że poprzez szczegółową analizę rzucimy światło na wpływ, jaki Miednica mniejsza ma na nasze życie i jak ukształtował świat, w którym żyjemy.
Miednica mniejsza (łac. pelvis minor) – dolny, wyższy i węższy odcinek miednicy[1].
Miednica mniejsza jest ograniczona od przodu spojeniem i kośćmi łonowymi, z boków kośćmi kulszowymi i częścią kości biodrowych, a od tyłu kością krzyżową i guziczną. Jej przednia ściana jest najkrótsza, a tylna najdłuższa. Stanowi ona właściwą jamę miednicy[1], czy inaczej kanał miednicy, który u kobiet odgrywa ważną rolę w mechanizmie porodu, ponieważ stanowi kanał rodny[2]. Jej górny otwór, ograniczony kresą graniczną, nazywamy wejściem, wchodem miednicy lub otworem górnym miednicy. Dolny otwór, ograniczony dolnymi gałęziami kości łonowych, gałęziami kości kulszowych, więzadłami krzyżowo-guzowymi i wierzchołkiem kości guzicznej, nazywany jest wyjściem, wychodem miednicy lub otworem dolnym miednicy[1].
U obu płci jama miednicy mniejszej ma kształt odcinka stożka, o wierzchołku skierowanym w dół. U kobiet jest on odcięty bliżej podstawy, dlatego miednica mniejsza jest szersza, większa, prawie cylindryczna. U mężczyzn stożek jest odcięty bliżej wierzchołka i ich miednica mniejsza jest lejkowata oraz wąska[1].