Miesierkowate

W tym artykule zbadamy i przeanalizujemy wpływ Miesierkowate na nasze obecne społeczeństwo. Miesierkowate to fascynujący i istotny temat, który przyciągnął uwagę ekspertów i ogółu społeczeństwa. Na przestrzeni dziejów Miesierkowate odgrywał kluczową rolę w sposobie, w jaki rozumiemy otaczający nas świat i znacząco wpływał na różne aspekty naszego codziennego życia. Stosując podejście multidyscyplinarne, zbadamy różne wymiary Miesierkowate i jego znaczenie w takich dziedzinach, jak nauka, kultura, polityka i technologia. Mamy nadzieję, że poprzez krytyczną analizę przedstawimy wszechstronną i wzbogacającą wizję tego tematu i jego wpływu na współczesne społeczeństwo.

Miesierkowate
Megachilidae
Ilustracja
Samiec Anthidium manicatum
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

tchawkodyszne

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

trzonkówki
(grupa żądłówki)

Nadrodzina

pszczoły
(sekcja Apiformes
Anthophila)

Rodzina

miesierkowate

Miesierkowate, miesiarkowate[1] (Megachilidae) – rodzina pszczół, obejmująca gatunki samotne i pasożytnicze[2].

Samice niepasożytniczych gatunków zbierają pyłek kwiatowy nie na owłosione nogi, ale na szczoteczkę brzuszną na spodzie odwłoka.

Do samotnych rodzajów zaliczają się m.in.:

Do pasożytów gniazdowych należą:

Przypisy

  1. M. Borański, D. Teper, Atlas pospolitych gatunków pszczół Polski .
  2. W. Celary, S. Flaga, Pszczoły dziko żyjące (Hymenoptera: Apoidea: Apiformes) – klucz do rozpoznawania rodzin i rodzajów pszczół wraz z ich charakterystyką.
  3. Andrzej Ruszkowski, Nazewnictwo polskie pszczół (Apoidea, Hymenoptera), „Pszczelnicze Zeszyty Naukowe”, 1993, s. 217-223.