Miguel Barragán

W dzisiejszym artykule będziemy odkrywać ekscytujący świat Miguel Barragán. Od jego początków po dzisiejsze znaczenie, zagłębimy się we wszystkie aspekty związane z Miguel Barragán. Na przestrzeni dziejów Miguel Barragán odgrywał zasadniczą rolę w społeczeństwie, wpływając na różne obszary, takie jak kultura, gospodarka i polityka. W tym artykule odkryjemy znaczenie Miguel Barragán i jego ewolucję w czasie. Przygotuj się na fascynującą podróż przez Miguel Barragán!

Miguel Francisco Barragán Ortiz
Ilustracja
Miguel Barragán
Data i miejsce urodzenia

8 marca 1789
Ciudad del Maíz

Data i miejsce śmierci

1 marca 1836
Meksyk

Prezydent Meksyku
Okres

od 28 stycznia 1835
do 27 lutego 1836

Poprzednik

Antonio López de Santa Anna

Następca

José Justo Corro

Miguel Francisco Barragán Ortiz (ur. 8 marca 1789 w Ciudad del Maíz, zm. 1 marca 1836[1] w Meksyku) – meksykański wojskowy i polityk.

Życiorys

Urodził się w Ciudad del Maíz. Wstąpił do armii kolonialnej[2], stopniowo awansował w jej szeregach. Służył pod rozkazami Agustína de Iturbide, brał udział w zdobyciu miasta Meksyk przez siły powstańcze. Przeciwny koronacji cesarskiej swego zwierzchnika, został z tego powodu aresztowany[3]. Wyszedł na wolność po proklamowaniu republiki. W 1824 mianowany komendantem generalnym Veracruz, w tym charakterze przyjął kapitulację twierdzy San Juan de Ulúa, ostatniego bastionu wojsk hiszpańskich w Meksyku (18 listopada 1825). Był następnie gubernatorem stanu Veracruz (1824-1828)[4]. Jego rządy miały reformatorski charakter, Barragán zdołał też utrzymać region w relatywnym spokoju. Wsparł plan z Montaño, skierowany przeciwko prezydentowi Guadalupe Victorii. Po porażce tego przedsięwzięcia uwięziony w lochach San Juan de Uluy, udał się następnie na wygnanie. Pomieszkiwał w Ekwadorze, Gwatemali i Stanach Zjednoczonych[5].

Po powrocie do Meksyku ponownie włączył się w życie polityczne. 26 listopada 1833 mianowany ministrem wojny w gabinecie prezydenta Santa Any. Utrzymał to stanowisko również w administracji Gómeza Fariasa. Resortem kierował do lutego 1834. Pod nieobecność Santa Any w styczniu 1835 wybrany tymczasowym prezydentem kraju, zrezygnował z tej funkcji na kilka dni przed śmiercią. Za jego prezydentury rozpoczęła się rewolucja teksańska, zakończona ostatecznie oderwaniem się Teksasu od Meksyku[6].

Zmarł na tyfus. Tuż przed śmiercią poprosił, by jego ciało zostało podzielone i w ten sposób zostało pochowane w kilku różnych, ważnych dla Barragána miejscach Meksyku. Serce polityka spoczęło w Guadalajarze, oczy w jego mieście rodzinnym, język natomiast w San Juan de Ulua[7].

Przypisy

  1. Doralicia Carmona Dávila: Asume la presidencia de la República interinamente el general Miguel Barragán en sustitución de Santa Anna.. Memoria Política de México . memoriapoliticademexico.org. . (hiszp.).
  2. Manuel Aguirre Botello: Miguel Barragán. PRESIDENTES DE MEXICO, BIOGRAFIAS CONDENSADAS desde 1821 a la fecha. . mexicomaxico.org. . (hiszp.).
  3. Carlos Martinez Assad: La patria en el Paseo de la Reforma. México, D.f.: FONDO DE CULTURA ECONOMICA, 2005, s. 190. ISBN 968-16-7456-1.
  4. Veracruz Gobierno del estado: MIGUEL BARRAGÁN. segobver.gob.mx. . (hiszp.).
  5. Ruiza, M., Fernández, T. y Tamaro, E.: Miguel Barragán. Biografías y Vidas. La enciclopedia biográfica en línea. . biografiasyvidas.com, 2004. . (hiszp.).
  6. Sánchez: Barragán, Miguel (1789-1836).. La web de las biografías . mcnbiografias.com. . (hiszp.).
  7. Janeth Ochoa: El presidente que pidió ser dividido y repartido en México al morir. México desconocido . mexicodesconocido.com.mx, 2018-05-08. . (hiszp.).