W szerokim świecie Mike Paradinas istnieje wielka różnorodność podejść, opinii i perspektyw. Złożoność tego tematu/osoby/wydarzenia z czasem wywołała niekończące się dyskusje i debaty, stając się centralnym elementem w różnych obszarach wiedzy. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na kulturę popularną, Mike Paradinas przyciąga uwagę zarówno naukowców, ekspertów, jak i fanów. W tym artykule zbadamy niektóre z najbardziej istotnych i fascynujących aspektów Mike Paradinas, analizując jego znaczenie i implikacje w różnych kontekstach.
![]() Mike Paradinas (2007) | |
Imię i nazwisko |
Michael Robert Paradinas |
---|---|
Pseudonim |
μ-Ziq, Frost Jocke, Gary Moscheles, Jake Slazenger, Kid Spatula, Tusken Raiders |
Data i miejsce urodzenia | |
Instrumenty | |
Gatunki |
muzyka elektroniczna, IDM, techno, ambient techno, drill and bass |
Zawód | |
Aktywność |
od lat 80. |
Wydawnictwo | |
Strona internetowa |
Mike Paradinas, znany jako μ-Ziq (ur. 26 września 1971 w Wimbledonie) – brytyjski muzyk elektroniczny, kompozytor i producent muzyczny. Założyciel wytwórni płytowej Planet Mu.
Paradinas urodził się 26 września 1971 w Wimbledonie, dorastał w różnych miejscach Londynu[1]. Po raz pierwszy zaczął tworzyć muzykę w wieku 20 lat w domu, gdy nadal mieszkał z matką. Miał do dyspozycji czterościeżkowy magnetofon i ograniczony sprzęt[2]. Na początku lat 80. zaczął grać na instrumentach klawiszowych słuchając takich zespołów, jak The Human League i New Order. W połowie lat 80. dołączył do kilku zespołów, grał osiem lat jako klawiszowiec w grupie Blue Innocence. W tym czasie tworzył na własną rękę używając syntezatorów i zapisując materiał na czterościeżkowym magnetofonie. Kiedy Blue Innocence rozpadł się w 1992 roku, Paradinas i basista Francis Naughton kupili oprogramowanie i ponownie nagrali część starego materiału Paradinasa[1]. Wcześniej, w 1991 roku, podczas studiów na wydziale architektury na Uniwersytecie Kingston Paradinas rozpoczął działalność pod pseudonimem µ-Ziq. Porzucił studia, by skoncentrować wszystkie swoje wysiłki na muzyce[3].
26 listopada 1993 roku ukazał się debiutancki album Paradinasa (pod pseudonimem µ-Ziq), Tango N'Vectif, wydany przez Rephlex Records. Wszystkie utwory skomponowali Paradinas i Naughton. Zdjęcie na okładce wykonał Richard James, współwłaściciel Rephlex Records[4]. W 1994 roku ukazał się drugi album Paradinasa, Bluff Limbo. Pomimo promocyjnego nakładu 1000 egzemplarzy szybko zyskał rozgłos, trafiając nawet na listę 50 najlepszych albumów tego roku NME[3].
Kolejnym wydawnictwem Paradinasa (wydanym nadal pod szyldem µ-Ziq) była podwójna EP-ka The Auteurs Vs µ-Ziq z października 1994 roku, zrealizowana wspólnie z zespołem The Auteurs. Utwory napisał jeden z członków zespołu, Luke Haines, Paradinas natomiast zajął się ich remiksem i produkcją. Płytę wydały wspólnie Virgin Records i jej filia, Hut Recordings[5]. Mimo że EP-ka nie okazała się najważniejszą pozycją w kategorii sprzedaży, Virgin zdecydowała się podpisać z Paradinasem kontrakt[1], co nastąpiło w 1995 roku. Paradinas planował wydanie pod szyldem Virgin własnego albumu, Salsa With Mesquite. Ponieważ Virgin nie miała w tym czasie dystrybutora tego rodzaju muzyki, więc przystała na pomysł stworzenia przez Paradinasa nowej wytwórni. Muzyk zaproponował nazwę Planet Mu, w nawiązaniu do nazwy Planet E, wytwórni Carla Craiga oraz do tytułu jednego ze swoich wczesnych, niewydanych utworów i do nazwy swojego domowego studia[6]. Paradinas mógł wydawać zarówno własne nagrania, jak i nagrania artystów. W zawartej umowie znalazł się też zapis o nieograniczonym nagrywaniu pod różnymi pseudonimami, z czego muzyk skwapliwie skorzystał wydając jeszcze w tym samym, 1995 roku trzy albumy, pod pseudonimami Tusken Raiders i Jake Slazenger (Makesaracket)[1].
W 1996 roku Paradinas nawiązał współpracę z Richardem Jamesem nagrywając dla wytwórni Rephlex wspólny album Mike and Rich; w tym samym roku podpisał kontrakt z Warp Records na realizacje swojego drugiego albumu pod pseudonimem Jake Slazenger, Das Ist Ein Groovy Beat, Ja[3]. Kolejnymi jego albumami wydanym w tym roku były: Shaped to Make Your Life Easier, wydany pod pseudonimem Gary Moscheles przez belgijskie konsorcjum SSR/Crammed Discs oraz Spatula Freak, wydany pod pseudonimem Kid Spatula przez Reflective Records[1].
W maju 1997 ukazał się jego trzeci właściwy album Lunatic Harness, utrzymany w stylu jungle z elementami hip-hopu i drill and bass w swoim własnym, niepowtarzalnym stylu. W 1998 roku odbył trasę koncertową po Ameryce jako support Björk[3]. Trasa ta wywarła wpływ na album Royal Astronomy z 1999 roku, utrzymany w stylu acid techno, muzyki klasycznej i hip-hopu[1]. Albumem tym Paradinas zadebiutował na rynku amerykańskim. Wydania albumu oraz popularyzacji nagrań artysty w Ameryce podjęła się wytwórnia Astralwerks[7].
W 2003 roku wydał Bilious Paths, pierwszy album pod pseudonimem µ-Ziq, które ukazał się w wytwórni Planet Mu. W 2007 roku Planet Mu wydała jego kolejny album, Duntisbourne Abbots Soulmate Devastation Technique. Na początku 2013 roku artysta wydał (pod pseudonimem Heterotic) wspólnie z żoną Larą Rix-Martin album Love & Devotion. W 2014 roku ukazał się jego album Rediffusion, w 2015 – kompilacja XTEP, w 2016 – dwa cyfrowe zbiory rzadkich lub niewydanych nagrań artysty, RY30 Trax i Aberystwyth Marine, a 2018 roku – kolejny album z tego cyklu, Challenge Me Foolish[1]. Ten ostatni zawierał wybór niepublikowanych utworów z późnych lat 90., które powstały mniej więcej w tym samym czasie, gdy Paradinas supportował Björk i tworzył album Royal Astronomy[8].
W 2020 roku z okazji 24-lecia Planet MU ukazała się kompilacja PlanetMµ25, na której znalazły się nagrania spod znaku footwork, braindance i muzyki eksperymentalnej, reprezentowane przez takich twórców jak: East Man & Streema („Know Like Dat”), Konx-Om-Pax („Rez (Skee Mask Remix)”), Bogdan Raczynski („tteosintae”), Rui Ho („Hikari”), FARWARMTH („Shadows In The Air”), czy Meemo Comma („Tif'eret”)[9]. Paradinas wydał kolejne albumy: w 2022 roku: Goodbye, Magic Pony Ride i Hello, w 2023 – 1977 i w 2024 – Grush[1].
Zdobywając sławę w latach 90. jako melodyjny, awangardowy producent elektroniczny, Mike Paradinas był rówieśnikiem takich eksperymentalnych artystów jak Luke Vibert, Squarepusher i Aphex Twin[10].
Stał się jednym z niewielu przedstawicieli muzyki elektronicznej, który stworzył rozpoznawalne i spersonalizowane brzmienie, łącząc jednocześnie daleko idący eksperymentalizm z przystępnością wyrażoną przez chwytliwe melodie i rytmy. Osiągnął dobre wyniki sprzedaży swoich płyt pozostając przy tym wiernym pionierskiemu duchowi undergroundu[3]. Miranda Remington z magazynu The Quietus określiła wznowiony w 2022 roku album Lunatic Harness, „arcydziełem Paradinasa” i „klasykiem ery IDM, który (…) rozbrzmiewa krystaliczną błogością”. Jego rytmiczne deformacje zapowiadały spektrum gatunków w Planet Mu, zakorzenionych w jungle, techno, hardcore i gabber[2].
W 2013 roku Paradinas poślubił Larę Rix-Martin, która również jest muzykiem. Wydaje własne nagrania pod pseudonimem Meemo Comma oraz prowadzi własną wytwórnię muzyczną, Objects Limited[11].
Lista na podstawie Discogs[12]:
Lista na podstawie Discogs[13]:
Lista na podstawie Discogs[14]:
Lista na podstawie Discogs[15]:
Lista na podstawie Discogs[16]:
Kolaboracyjny projekt Mike’a Paradinasa i Lary Rix-Martin[17]: