W tym artykule zbadamy fascynujący świat Mikser (muzyka) i odkryjemy wszystkie implikacje, korzyści i wyzwania, jakie stawia przed nami ten temat. Mikser (muzyka) to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie, wywołując żarliwą debatę i budząc rosnące zainteresowanie jego badaniem i zrozumieniem. Poprzez szczegółową i wyczerpującą analizę zbadamy różne perspektywy i wymiary, które oferuje nam Mikser (muzyka), zapewniając w ten sposób pełną i wzbogacającą wizję tego tematu, który jest dziś tak aktualny. Nie ma znaczenia, czy jesteś ekspertem w danej dziedzinie, czy dopiero zaczynasz ją zgłębiać, ten artykuł dostarczy Ci cennych informacji i nowych perspektyw, które zachęcą Cię do refleksji i głębszego zagłębienia się w Mikser (muzyka).
Mikser (stół mikserski, konsoleta mikserska) – centralny punkt toru elektroakustycznego, do którego podłączone są źródła sygnału elektroakustycznego, takie jak mikrofony, elektrofony, magnetofony i umożliwiający zmianę parametrów doprowadzonego sygnału, jak np. uwypuklenie lub stłumienie określonych zakresów częstotliwości, wprowadzanie efektów brzmieniowych oraz regulacja głośności. Służy również często jako dystrybutor sygnału do innych urządzeń za pomocą przyłączy analogowych lub cyfrowych. Jest podstawowym narzędziem pracy realizatorów dźwięku oraz DJ-ów.
Pojęcie miksera jest bardzo szerokie i może odnosić się do:
Zasadniczym podziałem technologicznym jest podział na:
Stoły mikserskie mają bardzo różne wielkości, w zależności od potrzeb i zastosowań – od niewielkich, kilku lub kilkunastokanałowych, służących do zastosowań konferencyjnych i niewielkich nagłośnień aż do kilkusetkanałowych wielkoformatowych konsolet nagraniowych, transmisyjnych i nagłośnieniowych.
Niezależnie od technologii wykonania stołu mikserskiego, czy jest to stół analogowy, cyfrowy czy też wirtualny (realizowany za pomocą programu komputerowego), konsoleta spełniać musi te same zadania:
Pojedynczy kanał miksera analogowego składa się z kilku urządzeń operujących na jednym sygnale:
Część dużych mikserów posiada również wbudowane procesory dynamiki – bramki i kompresory.
Mikser cyfrowy pełni tę samą rolę co analogowy, jednak różni się tym, że wszystkie operacje wykonywane są na sygnale cyfrowym. Umożliwia to m.in. przyporządkowanie jednego regulatora do wielu funkcji, zmniejszenie rozmiaru urządzenia oraz ułatwia rozbudowanie go o funkcje niedostępne lub trudno implementowane w mikserze analogowym. Konwersja sygnału (kwantyzacja) następuje zazwyczaj tuż po analogowym przedwzmacniaczu.
Miksery cyfrowe dysponują tym samym zakresem funkcji co analogowe, z tym że dużo częściej wyposażone są w:
Posiadają również złącza przeznaczone dla urządzeń cyfrowych, m.in.
Wszystkie operacje na sygnale są realizowane za pomocą oprogramowania lub procesorów DSP (ang. Digital Signal Processor) przetwarzających sygnały w czasie rzeczywistym.
Do firm produkujących konsolety mikserskie należą m.in. takie jak: Allen&Heath, Soundcraft, Studer, AMS Neve, Solid State Logic, Avid, Midas Crest Audio, Yamaha, Cadac. Są to producenci głównie dużych mikserów, ale w swojej ofercie posiadają także i małe. Oprócz tych istnieje ogromna liczba firm produkujących konsolety małoformatowe, m.in. Behringer, Phonic, Mackie, Alto czy Peavey.