W dzisiejszym świecie Milicja zyskał niespotykane dotąd znaczenie. Od momentu pojawienia się Milicja znacząco wpłynął na różne obszary, takie jak technologia, medycyna, kultura i ogólnie społeczeństwo. Jego wpływ rozciąga się na cały świat, zmieniając sposób, w jaki współdziałamy, komunikujemy się i żyjemy. W tym artykule zbadamy wpływ Milicja i sposób, w jaki ukształtował on świat, w którym żyjemy, a także przyszłe implikacje jego obecności w naszej codziennej rzeczywistości.
Milicja (łac. militia[a]) – oddziały zbrojne organizowane w zakresie lokalnym, formowane z cywilów posiadających przynajmniej minimalne przeszkolenie wojskowe i zazwyczaj własną broń. Formacje tego typu mobilizowane są doraźnie na wypadek wojny lub innego zagrożenia[2].
Milicje organizowano już w starożytnej Grecji i Rzymie. Popularnością cieszyły się także w średniowieczu, zwłaszcza w rozwijających się miastach włoskich i flandryjskich. Z czasem zaczęły tracić na znaczeniu ze względu na popularyzację wojsk najemnych. Mimo to jeszcze w okresie nowożytnym odegrały istotną rolę w szeregu konfliktów jak np. rewolucja amerykańska, powstanie kościuszkowskie, czy francuskie rewolucje z lat 1789, 1848 i 1871 (zob. Gwardia Narodowa)[2].
W XX wieku w postrewolucyjnej Rosji Radzieckiej formowana Armia Czerwona oparta była początkowo na terytorialnych oddziałach milicji, dopiero w ZSRR po reformie z 1925 r. przechodząc na system mieszany (milicyjno-zawodowy). Sytuacja taka trwała aż do 1939 r., kiedy to wprowadzono powszechny obowiązek służby wojskowej. Na większą skalę jednostki milicji formowano jeszcze podczas hiszpańskiej wojny domowej[2].
Współcześnie tworzenie oddziałów milicji zostało zmarginalizowane na rzecz obrony terytorialnej, cechującej się dużo większymi możliwościami i wartością bojową[potrzebny przypis].