Minaret

Wygląd przypnij ukryj Meczet w Gdańsku

Minaret (arab. منارة manara – miejsce, skąd widać światło, latarnia morska) – wysoka, zwykle smukła wieża stawiana przy meczecie z nadwieszonym balkonem lub galeryjką, z którego muezin może nawoływać wiernych na modlitwę. Współcześnie na wielu minaretach montowane są głośniki.

Prawdopodobnie po raz pierwszy minaret pojawił się na Bliskim Wschodzie na początku VIII wieku – w obrębie założenia Wielkiego Meczetu w Damaszku. Wzorcem były dzwonnice starochrześcijańskie.

Wyróżnia się wiele regionalnych typów minaretów – na przykład charakterystyczne dla północnej Afryki minarety na planie czworobocznym lub cylindryczne charakterystyczne dla wschodniego świata muzułmańskiego. Jeden z najciekawszych minaretów – Minaret Spiralny, znajduje się w ruinach dawnej stolicy abbasydzkich kalifówSamarze.

Obecnie najwyższy minaret na świecie znajduje się Algierii i ma 265 metrów wysokości (Algiers Great Mosque).

W Polsce najwyższy minaret ma meczet w Gdańsku.

W listopadzie 2009 roku w Szwajcarii odbyło się referendum, w którym większość Szwajcarów opowiedziała się za wprowadzeniem zakazu budowy minaretów. W czerwcu 2010 Rada Europy zażądała od Szwajcarii zniesienia zakazu. Na okres przejściowy RE zaleca Szwajcarom wprowadzenie moratorium na jego stosowanie.


Przypisy

  1. AidanA. Lewis AidanA., Building the world's tallest minaret, „BBC News”, 27 stycznia 2015   (ang.).
Kontrola autorytatywna (religious tower building):Encyklopedia internetowa: