Mirosław Obłoński

W dzisiejszym świecie Mirosław Obłoński to temat, który staje się coraz bardziej istotny. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Mirosław Obłoński był tematem ciągłego zainteresowania i debaty. Jej implikacje obejmują różne obszary, od nauki i technologii po kulturę i politykę. Na przestrzeni historii Mirosław Obłoński pozostawił niezatarty ślad w ludzkości, wyznaczając kamienie milowe i rewolucjonizując różne aspekty codziennego życia. W tym artykule dokładnie zbadamy znaczenie Mirosław Obłoński, a także jego różne aspekty i wpływ na dzisiejsze społeczeństwo.

Mirosław Obłoński
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 lipca 1938
Warszawa

Data śmierci

23 października 2023

Gatunki

poezja śpiewana

Zawód

aktor, piosenkarz

Aktywność

1964–2023

Powiązania

Piwnica pod Baranami

Mirosław Obłoński (Miki Obłoński; ur. 17 lipca 1938 w Warszawie, zm. 23 października 2023[1]) – polski autor tekstów, piosenkarz, artysta Piwnicy pod Baranami.

Życiorys

Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1957 dołączył do zespołu Piwnicy pod Baranami. Na Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 1963 otrzymał I nagrodę wraz z Piwnicą pod Baranami, a w 1964 wspólnie z Ewą Sadowską wyróżnienie za wykonanie piosenki Niebieska patelnia. Od 1973 współpracował z Redakcją Rozrywki OTV Kraków. W 1985 uzyskał eksternistyczny dyplom aktora. Pracował jako koordynator pracy artystycznej, redaktor programowy i zastępca dyrektora, m.in. w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatrze STU i Starym Teatrze w Krakowie[2]. Od 2003 był na emeryturze, ale nadal występował w Piwnicy pod Baranami.

Wspominał początki Piwnicy pod Baranami w filmie z cyklu Rozmowy z Piotrem (2011) zrealizowanym przez Wojciecha Morka i w filmie dokumentalnym Chłopaki z Piwnicy (2019) - reżyseria Maria Guzy. Jako aktor zagrał w filmach Popioły i Drugi człowiek[3].

Przypisy