Mohacz

W tym artykule zbadamy fascynujący świat Mohacz, temat, który przykuł uwagę zarówno osób prywatnych, jak i ekspertów. Od początków do obecnego stanu Mohacz był przedmiotem badań, debat i podziwu. Przez lata budził różne opinie i emocje, generując niekończące się badania i odkrycia. W tym artykule zagłębimy się w najważniejsze aspekty Mohacz, oferując szczegółową i kompletną wizję, która pozwoli naszym czytelnikom lepiej zrozumieć ten fascynujący temat.

Mohacz
Mohács
Mohatsch
Mohač
Ilustracja
Trójjęzyczne tablice miejscowości
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Węgry

Komitat

Baranya

Burmistrz

József Szekó

Powierzchnia

112,23 km²

Populacja (I 2013)
• liczba ludności
• gęstość


17 738
158,05 os./km²

Nr kierunkowy

69

Kod pocztowy

7700

Położenie na mapie Węgier
Mapa konturowa Węgier, na dole znajduje się punkt z opisem „Mohacz”
Ziemia45°59′N 18°45′E/45,983333 18,750000
Strona internetowa

Mohacz (węg. Mohács, chor., serb. i bunjevac – Mohač lub Мохач, niem. Mohatsch, tur. Mohaç) – miasto w południowej części Węgier, nad Dunajem, położone 185 km na południe od Budapesztu. Mohacz należy do komitatu Baranya i stanowi ośrodek administracyjny wchodzącego w jego skład powiatu Mohacz.

Każdej wiosny odbywa się tutaj słynne pożegnanie karnawału pod nazwą busójárás. W 2009 roku wydarzenie zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

W mieście rozwinął się przemysł maszynowy, metalowy, spożywczy oraz drzewny.

Historia

W średniowiecznym Królestwie Węgierskim Mohacz był częścią komitatu Baranya, a podczas tureckiego panowania był siedzibą sandżaku Mohács. Po zdobyciu obszarów węgierskich przez Habsburgów Mohacz włączono do odrodzonego komitatu Baranya.

W 1526 roku w Mohaczu miała miejsce bitwa pod Mohaczem, w której Imperium Osmańskie pokonało wojska chrześcijańskie. W wyniku klęski Królestwo Węgier utraciło suwerenność i rozpadło się na trzy części. Udział w bitwie wzięło także 1600 polskich rycerzy, co upamiętnia poświęcony im pomnik.

W XVIII w. osiedlili się tu koloniści serbscy i niemieccy. W 1910 okręg Mohacz zamieszkiwało 56 909 osób, z czego 21 951 osób mówiło po niemiecku, 20 699 po węgiersku, 4321 po serbsku, a 421 po chorwacku. 9517 osób mówiło innymi językami (przypuszczalnie bunjevac i šokac). Obecnie nadal mieszkają tutaj mniejszości – niemiecka (9,6%), chorwacka (4,7%), romska oraz serbska. Tablice miejscowości są w trzech językach – węgierskim, niemieckim i chorwackim.

Bibliografia

Miasta partnerskie

Przypisy