Monitorowanie EKG metodą Holtera

W dzisiejszym artykule dokładnie zbadamy Monitorowanie EKG metodą Holtera i jego wpływ na różne aspekty życia codziennego. Od wpływu na kulturę popularną po dzisiejsze znaczenie, Monitorowanie EKG metodą Holtera był przedmiotem debaty i dyskusji w różnych obszarach. Przeanalizujemy jego znaczenie historyczne, społeczne i gospodarcze, a także rolę w kształtowaniu opinii i postaw. Stosując różne perspektywy i podejścia, będziemy starali się lepiej zrozumieć rolę, jaką Monitorowanie EKG metodą Holtera odgrywa w naszym społeczeństwie i jak ewoluowała ona na przestrzeni czasu. Dołącz do nas w tej podróży pełnej odkryć i refleksji na temat Monitorowanie EKG metodą Holtera.

Pacjent z założonym holterem EKG

Monitorowanie EKG metodą Holtera (pot. holter) – metoda EKG umożliwiająca rejestrowanie pracy serca w sposób ciągły, przez 24 godziny na dobę w celu późniejszej, szczegółowej, często komputerowej analizy. Jego wynalazcą był amerykański biofizyk Norman Holter.

Ważnymi cechami urządzeń do monitorowania holterowskiego są niewielkie rozmiary rejestratora i możliwość przymocowania do ciała lub ubrania pacjenta w sposób niekrępujący ruchów. Umożliwia to normalną aktywność życiową ze sportem i snem włącznie. Nie wolno jednak wchodzić z holterem pod prysznic lub zanurzać się w wodzie.

Starsze urządzenia zapisywały dane na standardowej kasecie magnetofonowej C120 z bardzo małą prędkością (2 mm/s), nowsze korzystają z pamięci flash.

Zobacz też

Przypisy

  1. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Anna Krawczyńska, Beata Średniawa, Sylwia Cebula, Agata Musialik-Łydka, Oskar Kowalski, Radosław Lenarczyk, Aleksandra Woźniak, Kamil Tabor, Zbigniew Kalarus. Długoterminowe monitorowanie holterowskie – rodzaje i znaczenie kliniczne. „Folia Cardiologica Excerpta”. 5 (6), s. 353–360, 2010. .