W tym artykule zajmiemy się tematem Morfem i zbadamy jego różne aspekty. Morfem to temat o ogromnym znaczeniu w dzisiejszym społeczeństwie, ponieważ wpływa na różne aspekty codziennego życia. W tym artykule przeanalizujemy jego pochodzenie, ewolucję w czasie i wpływ na różne obszary. Ponadto zbadamy różne perspektywy, które istnieją wokół Morfem, w celu zaoferowania kompletnej i wzbogacającej wizji na ten temat. Poprzez wielowymiarowe podejście staramy się zaoferować naszym czytelnikom szeroką i szczegółową wizję Morfem, aby zachęcić do refleksji i debaty na temat tak aktualnego dzisiaj tematu.
Morfem – najmniejsza grupa fonemów, która niesie ze sobą określone znaczenie i której nie można podzielić na mniejsze jednostki znaczeniowe. Jest elementarną jednostką morfologii, jednym z uniwersaliów językowych.
Morfemy mają często kilka postaci fonetycznych (wariantów) – tzw. allomorfów.
Przy klasyfikacji morfemów bierze się zazwyczaj pod uwagę dwa kryteria: funkcję oraz łączliwość. Funkcje morfemów są dwojakie – funkcja semantyczna oznacza odniesienie do zjawisk pozajęzykowych, do świata rzeczywistego, funkcja syntaktyczna zaś polega na sygnalizowaniu relacji wewnątrztekstowych (np. w zdaniu Idę szerokim chodnikiem morfem im sygnalizuje syntaktyczną podrzędność względem rzeczownika). Drugie z kryteriów podziału – łączliwość – dzieli morfemy na występujące samodzielnie (np. tu, dziś, tam) oraz związane (kot-, pies-).
Można wyróżnić trzy odrębne typy morfemów:
Istnieją też tzw. morfemy zerowe – nieprzedstawiające sobą żadnego dźwięku.
Robotnicy idą do fabryki
1. dom, domek, domeczek
dom – ø : dom – ek – ø : dom – ecz- ek – ø
2. głowa, główka
głow – a : głów – k – a
3. mózgu, móżdżek
mózg – u : móżdż – ek – ø
4. napisała
na – pis – a – ł – a