Most obrotowy w Rybinie

W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Most obrotowy w Rybinie, aby zagłębić się w jego znaczenie, wagę i znaczenie w różnych obszarach. Od wpływu na dzisiejsze społeczeństwo po wpływ w określonych obszarach, Most obrotowy w Rybinie przykuł uwagę ekspertów i naukowców z różnych dyscyplin. Dzięki szczegółowej i wieloaspektowej analizie zostaną zaprezentowane różne perspektywy, które pozwolą czytelnikom w pełni zrozumieć znaczenie Most obrotowy w Rybinie i jego wpływ na współczesny świat. Celem tego artykułu jest przedstawienie kompleksowej i wzbogacającej wizji Most obrotowy w Rybinie, dostarczając odpowiednich i aktualnych informacji, które przyczyniają się do wiedzy i zrozumienia tego tematu.

Kolejowy most obrotowy na Szkarpawie w Rybinie
Zabytek: nr rej. A-1625 z 3.04.1997[1]
{{{alt zdjęcia}}}
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miejscowość

Rybina

Podstawowe dane
Przeszkoda

rzeka Szkarpawa

Data budowy

1905

Położenie na mapie gminy Stegna
Mapa konturowa gminy Stegna, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kolejowy most obrotowy na Szkarpawie w Rybinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kolejowy most obrotowy na Szkarpawie w Rybinie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kolejowy most obrotowy na Szkarpawie w Rybinie”
Położenie na mapie powiatu nowodworskiego
Mapa konturowa powiatu nowodworskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kolejowy most obrotowy na Szkarpawie w Rybinie”
Ziemia54°17′05,4″N 19°06′39,6″E/54,284833 19,111000

Most obrotowy w Rybinie – most kolejowy nad rzeką Szkarpawą, znajdujący się na linii Stegna – Nowy Dwór Gdański, należącej do sieci Żuławskiej Kolei Dojazdowej.

Historia

Most został zaprojektowany i wybudowany przez firmę Stahlwerke Dortmund AG w roku 1905. W roku 1945 został zniszczony przez Niemców, a w 1948 ponownie uruchomiony. Główna część konstrukcji to 43-metrowe ruchome przęsło z punktem podparcia w ustawionym pośrodku rzeki centralnym filarze, w którym mieszczą się łożyska i mechanizm napędowy. Most na stałe otwarty jest dla żeglugi, jedynie w sezonie letnim dwa razy dziennie jest obracany w celu umożliwienia ruchu pociągów wąskotorowych.

14 czerwca 2021 roku rozpoczął się remont mostu[2], który skończył się w grudniu 2023 roku[3].

Most w Rybinie

Przypisy

Bibliografia

  • Mosty i wiadukty. Kolekcja Nasza Polska, DeAgostini Warszawa 2012 strona
  • Bogdan Pokropiński: Koleje Wąskotorowe Polski Północnej CIBET, 2000
  • Roman Witkowski: Koleje Wąskotorowe na Żuławach, Kolpress, 2009