Mrowisko

W dzisiejszym świecie Mrowisko stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy wpływ na kulturę popularną, Mrowisko nadal przyciąga uwagę milionów osób na całym świecie. Z historią sięgającą wieków, Mrowisko ewoluował i dostosował się do zmian i postępu współczesnego społeczeństwa. W tym artykule szczegółowo zbadamy wszystko, co jest związane z Mrowisko, od jego początków po jego obecny wpływ na różne aspekty życia codziennego.

Mrowisko
Przekrój przez mrowisko. Fragment dioramy w Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego

Mrowisko – gniazdo budowane przez owady z rodziny mrówkowatych.

Funkcją mrowiska jest stworzenie schronu dla mrówek w stadium larwalnym oraz królowej, czasami w mrowiskach gromadzone są zapasy żywności lub hodowane są mszyce czy grzyby[1]. Dla różnych stadiów rozwojowych mrówek mrowiska muszą zapewniać odpowiednią wilgotność i temperaturę, dlatego też niektóre gatunki mrówek do wygrzewania larw w kokonach wykorzystują nagrzewające się w słońcu kamienie, pod którymi budują komory lub wznoszą ziemne kopce, tak aby słońce mocno nagrzewało górną ich część zapewniając odpowiednią temperaturę dla larw.

U mrówki rudnicy (Formica rufa) gniazdo posiada część nadziemną zbudowaną z igliwia, gałęzi lub suchych liści otoczoną wałem ziemi wyniesionej z korytarzy i komór wybudowanych pod kopułą z igliwia.

Wiele gatunków mrówek gniazduje jedynie w mrowiskach podziemnych.

U mrówki rudnicy i mrówki ćmawej (Formica polyctena) występują gniazda letnie i zimowe. W czasie aktywności wykorzystywane są wszystkie mrowiska, jednak na okres zimy mrówki zbierają się w gniazdach posiadających głębiej położone korytarze w glebie.


Przypisy