Mudros

W dzisiejszym świecie Mudros staje się coraz bardziej istotne. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, wpływ na kulturę popularną, czy też znaczenie w środowisku akademickim, Mudros stał się tematem zainteresowania osób w każdym wieku i o każdym zawodzie. Od samego początku Mudros wywołał burzliwą debatę i był przedmiotem intensywnych studiów i badań. Bez wątpienia Mudros to wieloaspektowy temat, który obejmuje szeroki zakres aspektów i który zasługuje na dogłębne zbadanie, aby zrozumieć jego prawdziwy zakres i znaczenie w dzisiejszym świecie.

Mudros
Μούδρος
ilustracja
Państwo

 Grecja

Administracja zdecentralizowana

Wyspy Egejskie

Region

Wyspy Egejskie Północne

Jednostka regionalna

Limnos

Gmina

Limnos

Populacja (2011)
• liczba ludności


974

Kod pocztowy

814 01

Położenie na mapie Wyspy Limnos
Mapa konturowa Wyspy Limnos, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Mudros”
Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, u góry znajduje się punkt z opisem „Mudros”
Ziemia39°52′30″N 25°16′20″E/39,875000 25,272222

Mudros (gr. Μούδρος) – miejscowość w Grecji, w południowej części wyspy Limnos, nad Morzem Egejskim, w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Północne, w jednostce regionalnej Limnos, w gminie Limnos. W 2011 roku liczyła 974 mieszkańców[1].

Miejscowość podczas pierwszej wojny opuszczało wielu ludzi, co spowodowało, że często przypływał tu parowiec Britannic.

Mudros leży nad zatoką o tej samej nazwie. Zatoka ta, począwszy od I wojny bałkańskiej była ważnym kotwicowiskiem floty greckiej. To stąd 18 stycznia 1913 roku greckie okręty wyszły do bitwy z flotą turecką.

30 października 1918 w porcie Mudros na pokładzie brytyjskiego okrętu wojennego został podpisany układ rozejmowy kończący działania wojenne I wojny światowej pomiędzy Ententą a Imperium Osmańskim (Turcją).

Przypisy