Mukesh Ambani

Dziś Mukesh Ambani stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na współczesne społeczeństwo, znaczenie w kontekście historycznym czy wpływ na sferę kulturową, Mukesh Ambani jest tematem, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Przez lata wzbudzał gorące debaty, wzbudzał ciekawość wielu osób i był przedmiotem licznych studiów i badań. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Mukesh Ambani, analizując jego znaczenie, konsekwencje i ewolucję w czasie. Bez wątpienia Mukesh Ambani to temat zasługujący na naszą uwagę i refleksję, dlatego mamy nadzieję, że ta lektura będzie interesująca i wzbogacająca dla wszystkich naszych czytelników.

Mukesh Ambani
मुकेश अंबानी
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

19 kwietnia 1957
Aden

Majątek

84,5 mld USD[1]

Małżeństwo

Nita Ambani

Mukesh Ambani (hindi मुकेश अंबानी, ur. 19 kwietnia 1957 w Adenie) – indyjski przedsiębiorca. Właściciel 48 procent akcji spółki Reliance Industries Limited.

Życiorys

Ukończył studia na Uniwersytecie w Bombaju (Bachelor of Arts) oraz rozpoczął studia MBA na Stanford University, których nie ukończył. Mukesh Ambani ma żonę, troje dzieci. W Bombaju zbudował duży apartamentowiec dla swojej rodziny: „Antilia”. Projekt wykonała firma Perkins and Will z Chicago, a inspiracją była architektura wiszących ogrodów Semiramidy[2]. Budynek został ukończony we wrześniu 2008 r. Koszt sięgnął miliard dolarów[3].

W 2008 Ambani zapowiedział zainwestowanie w Polsce sumy 1,8 mld złotych, w branży petrochemicznej[2].

Majątek

29 października 2007 roku, w wyniku znacznego wzrostu cen akcji przedsiębiorstw które posiada Ambani, wyceniono jego udziały na 63,2 mld $, co według indyjskich mediów czyniłoby go najbogatszym człowiekiem na świecie[4][5]. Twierdzenie takie zostało jednak odrzucone przez samą firmę Reliance Industries, która stwierdziła, że wycena wartości została przeprowadzona błędnie[6][7][8]. W 2021 roku znalazł się na 10. miejscu listy najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes z majątkiem 84,5 mld USD[1].

Przypisy