W tym artykule zagłębimy się w Munzee i wszystkie aspekty z nim związane. Od jego powstania po dzień dzisiejszy, poprzez implikacje w różnych obszarach, chcemy przedstawić pełną i szczegółową wizję tego tematu. Zbadamy jego wpływ na społeczeństwo, kulturę, politykę i gospodarkę, a także jego znaczenie na arenie międzynarodowej. Dodatkowo omówimy, jak Munzee ewoluował na przestrzeni czasu i jak nadal wpływa na nasze życie dzisiaj. Artykuł ten ma na celu przedstawienie wszechstronnego i wzbogacającego spojrzenia na Munzee, w celu wygenerowania głębokiej refleksji na temat jego znaczenia w dzisiejszym świecie.
Munzee – rodzaj gry terenowej typu podchody rozgrywającej się w prawdziwym świecie. Jest to gra podobna do gry Geocaching, lecz zamiast dziennika odwiedzin zastosowano w niej technologię QR Code na potwierdzenie znalezienia obiektu poszukiwań. Gra wystartowała w Teksasie w roku 2011. Bardzo szybko stała się popularna w Niemczech, Kalifornii oraz w Michigan. Obecnie grają w nią gracze z ponad 50 krajów na całym świecie. Na każdym kontynencie jest obecnie umieszczony przynajmniej jeden kod munzee, także na Antarktyce[1][2].
Gra polega na umieszczeniu w różnych miejscach kodów QR, które często są drukowane na wodoodpornych etykietach. Od niedawna możliwe jest także umieszczanie etykietek NFC[3]. Tak umieszczone plakietki określane są przez graczy mianem Munzee. Każdy z graczy otrzymuje punkty za umieszczenie lub znalezienie kodu, który odczytywany jest za pomocą aplikacji na smartfon, występującej w wersjach dla systemów iOS, Android oraz Windows[1]. Współrzędne położenia danego kodu oraz informacje o graczu obsługiwane są przez platformę Munzee.
Błędnie przyjętym założeniem jest jakoby pomysł stworzenia Munzee oparty został na grze Geocaching. Współtwórca Munzee, Aaron Benzick, który nigdy nie grał w Geocaching, na pomysł stworzenia Munzee wpadł jeszcze w roku 2008; niestety wtedy technologia smartfonów była mało popularna, więc z realizacją pomysłu musiał poczekać[4]. Benzick oraz współtwórcy Scott Foster, Chris Pick i Josh Terkelsen uruchomili grę 1 lipca 2011. Nazwa Munzee wywodzi się od niemieckiego słowa Münze oznaczającego monetę. Drugą literę „e” dodano w celu uatrakcyjnienia nazwy gry. Pierwotnie zakładano użycie żetonów, podobnych do tych używanych w kasynie, wraz z umieszczonymi na nich kodami QR[5]. W 2017 roku Munzee połączyło się z Freeze Tag Games[6].
Współrzędne wszystkich Munzee przechowywane są na platformie gry munzee.com. Na stronie można otworzyć mapę świata, na której widoczne są wszystkie miejsca, w których umieszczono kody. Mapę tę można także wyświetlać bezpośrednio na smartfonie, w aplikacji Munzee, gdzie pokazane są wszystkie Munzee znajdujące się w pobliżu miejsca pobytu gracza[7]. Wynik oparty jest na współrzędnych z wbudowanego nadajnika GPS.
Munzee mogą być tworzone na dowolnym materiale. Absolutnym minimum jest to, by kod QR był widoczny oraz odporny na warunki pogodowe. Kody Munzee można tworzyć samemu poprzez platformę lub nabyć w sklepie internetowym munzee.com.[8] Etykiety NFC można wyłącznie kupić w sklepie munzee.com.
By móc wygenerować Munzee, trzeba być zalogowanym na stronie gry. Program tworzy link do strony internetowej, który obsługuje dany kod QR. Każdemu Munzee można nadać nazwę oraz długi komentarz, np. z opisem miejsca, w którym został umieszczony, opisem zabytku lub innego obiektu, w pobliżu którego znajduje się, lub z podpowiedzią, gdzie można go odnaleźć. Wszystkie te informacje są zapisywane na centralnej plaftormie gry (nie w kodzie QR) oraz mogą być później edytowane. Kod QR zawiera wyłącznie hiperłącze[potrzebny przypis].
Munzee można ukryć wszędzie na zewnątrz (w większości przypadków w pomieszczeniach zamkniętych i budynkach trudno o odbiór dobrego sygnału GPS potrzebnego do zweryfikowania współrzędnych Munzee) oraz umieścić w danym miejscu przy użyciu aplikacji na smartfon. Program sprawdza aktualne współrzędne GPS oraz zapisuje je w platformie gry.
Po odnalezieniu kodu Munzee, można go zeskanować przy użyciu wbudowanego w smartfon aparatu oraz aplikacji Munzee[1]. Program sprawdza współrzędne geograficzne, w których znajduje się gracz oraz wysyła zapytanie do platformy Munzee.
Stan na 1 stycznia 2013 wskazuje na istnienie ponad 285 000 kodów Munzee. Liczba skanowań tych kodów łącznie przekracza liczbę 1,75 miliona[9]. Mapa świata pokazuje, że Munzee umieszczone są wszędzie na świecie, głównie w USA (ok. 35%), Niemczech (ok. 30%), Anglii (ok. 7%), Kanadzie (ok. 7%) i Australii (ok. 4%)[10].
W Polsce Munzee jest mało popularną grą. Obecnie (stan na 3.01.2013) najwięcej Munzee można spotkać w Nałęczowie (65), Wrocławiu (ok.1000), Krakowie (30) oraz Puławach (13) i Kłodzku (80). Pojedyncze Munzee obecne są także m.in. w Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy, Lublinie czy Gdańsku[10].