Musa ibn Nusajr

W tym artykule zagłębimy się w Musa ibn Nusajr, temat, który w ostatnim czasie wywołał zainteresowanie i debatę w społeczeństwie. Jest to istotny temat, który przykuł uwagę ekspertów, badaczy i ogółu społeczeństwa. Musa ibn Nusajr wywołał sprzeczne opinie, był tematem dyskusji w różnych obszarach i wzbudził rosnące zainteresowanie społeczności. W tym artykule będziemy badać różne aspekty związane z Musa ibn Nusajr, od jego pochodzenia i ewolucji, po wpływ na obecne społeczeństwo. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie użytecznym i pouczającym źródłem informacji dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o Musa ibn Nusajr.

Musa ibn Nusajr – arabski gubernator Afryki Północnej (Maghrebu), mianowany przez kalifa Al-Walida I.

W latach 710 i 711 wysłał na tereny Półwyspu Iberyjskiego ekspedycje, które podbiła większość państwa Wizygotów. Przed powrotem do Kairuanu przekazał dowództwo Tarikowi ibn Zijadowi, który poprowadził inwazję na Półwysep Iberyjski, zdobywając między innymi Sewillę i Méridę[1][2].

W 714, wraz z Tarikiem, powrócił do Damaszku; gubernatorem nowo zdobytych terenów stał się jego syn, Abd al-Aziz ibn Musa[3][4].

Przypisy

Bibliografia

  • Brian A. Catlos: Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii. Tłumaczenie Andrzej Jankowski. Wyd. 1. Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2019. ISBN 978-83-8062-518-1.
  • Jerzy Strzelczyk: Goci – rzeczywistość i legenda. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1984. ISBN 83-06-00654-2.
  • Splendor Al-Andalus. W: Manuel Tuñón de Lara, Julio Valdeón Baruque, Antonio Domínguez Ortiz: Historia Hiszpanii. Tłumaczenie Szymon Jędrusiak. Kraków: TAiWPN Universitas, 1997. ISBN 978-83-242-1754-0.