W tym artykule zbadamy fascynujący świat Mutacja dynamiczna, analizując jego wpływ i znaczenie w różnych kontekstach. Od jego powstania do ewolucji, zagłębimy się w najważniejsze aspekty związane z Mutacja dynamiczna, oferując holistyczną wizję, która pozwala czytelnikowi zrozumieć jego dzisiejsze znaczenie. Dzięki badaniom i krytycznej analizie odkryjemy wiele aspektów, które sprawiają, że Mutacja dynamiczna jest tematem zainteresowania różnych dziedzin nauki. Podobnie zbadamy jego powiązanie z innymi istotnymi tematami i wydarzeniami, zapewniając kompleksową perspektywę, która wzbogaci wiedzę o Mutacja dynamiczna.
Mutacja dynamiczna – mutacja polegająca na powieleniu się (ekspansji) fragmentu genu, zwykle o długości 3-4 nukleotydów. Jedną z prawdopodobnych przyczyn tej mutacji jest zjawisko poślizgu polimerazy DNA podczas replikacji DNA.
Mutacja dynamiczna jest przyczyną wielu neurodegeneracyjnych i neuromięśniowych chorób genetycznych, funkcjonujących w nomenklaturze medycznej pod wspólną nazwą chorób spowodowanych powtórzeniami trinukleotydów (ang. Triplet Repeat Expansion Diseases w skrócie TREDs). Chorobom tym często towarzyszy zjawisko antycypacji – prawdopodobieństwo dalszego wydłużania się obszaru podlegającego ekspansji w kolejnych rundach replikacji ma tendencję wzrostową, przez co choroba z pokolenia na pokolenie ujawnia się wcześniej, a jej objawy są coraz cięższe[1].
W ośmiu z szesnastu opisanych dotąd chorób spowodowanych mutacjami dynamicznymi przyczyną choroby jest ekspansja kodonu CAG (oznaczającego aminokwas glutaminę) w sekwencji kodującej genu. Na poziomie białka tworzy się tzw. trakt poliglutaminowy, który zaburza prawidłowe jego funkcjonowanie. Tego typu mutacje określa się jako mutacje kodonowe, a schorzenia nią spowodowane - jako choroby poliQ.
W pozostałych chorobach powodowanych mutacjami dynamicznymi, trójnukleotydowe trakty (złożone z CTG, CGG, CCG, AAG) znajdują się w niekodujących fragmentach genu – 5'UTR, 3'UTR oraz intronach[2].