Muzeum Sopotu

W artykule „var1” zamierzamy szczegółowo zbadać ten temat/osobę/datę, który przez lata cieszył się dużym zainteresowaniem wielu osób. W tym artykule szczegółowo omówimy szczegóły, tło, wpływ i znaczenie zmiennej var1, mając na celu zapewnienie naszym czytelnikom pełnego i wzbogacającego zrozumienia. W następnych kilku linijkach zajmiemy się najbardziej istotnymi aspektami, analizując różne perspektywy i oferując szczegółową analizę, która pozwoli naszym czytelnikom wyrobić sobie świadomą opinię na temat var1.

Muzeum Sopotu
Ilustracja
Willa Claaszena, siedziba Muzeum Sopotu
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miejscowość

Sopot

Adres

ul. Poniatowskiego 8
81-724, Sopot

Data założenia

2001

Dyrektor

Karolina Babicz-Kaczmarek

Położenie na mapie Sopotu
Mapa konturowa Sopotu, po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Sopotu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Sopotu”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Sopotu”
Ziemia54°26′24,288″N 18°34′34,176″E/54,440080 18,576160
Strona internetowa

Muzeum Sopotu – muzeum historyczne w Sopocie, samorządowa instytucja kultury miasta, założone w 2001. Placówka dokumentuje historię miasta i regionu w ekspozycji stałej i wystawach czasowych.

Historia

Założone z okazji 100-lecia miasta muzeum mieści się w zabytkowej willi Claaszena z 1903, ul. Poniatowskiego 8, róg al. Wojska Polskiego, (nazywanej też przez mieszkańców al. Prominentów), wybudowanej przez gdańskiego kupca Ernsta Claaszena. Pierwszy właściciel był z zamiłowania kolekcjonerem antyków i dzieł sztuki, rodzinną pasją Claaszenów była gdańska sztuka i kultura.

W ramach adaptacji i prac konserwatorskich (2001-2006) przywrócono pierwotny stan budynku oraz wzbogacono go o nowe funkcje związane z działalnością muzeum. Reprezentacyjne pomieszczenia na parterze, odrestaurowane na podstawie dokumentacji fotograficznej, podarowanej w 2001-2003 przez córkę pierwszego właściciela willi Ruth Koch (de domo Claaszen) mieszczą stałą ekspozycję zabytkowych wnętrz mieszczańskiej rezydencji z epoki. Na piętrze w dawnych sypialniach mieszczą się wystawy zmienne, na poddaszu ulokowano pracownie i biura. W piwnicy znajdują się pomieszczenia restauracyjne, w budynku zainstalowano windę dla osób niepełnosprawnych. Rewitalizacji poddano również rozległy ogród, zrekonstruowano także ogrodzenie posesji. Muzeum jest położone kilkanaście metrów od plaży, w ciągu popularnego wśród turystów pasa nadmorskiego.

Wejście do muzeum

Muzeum gromadzi zbiory malarstwa, grafiki, rzeźby, ceramiki, rzemiosła artystycznego oraz archiwalia związane z miastem i regionem: fotografie, dokumenty, mapy, pocztówki i publikacje. Muzeum zorganizowało kilkadziesiąt wystaw czasowych, odbywają się tu odczyty, wykłady, projekcje filmów, koncerty (również plenerowe w ogrodzie), wieczory literackie i spotkania autorskie. Muzeum redaguje i wydaje Kronikę Muzeum Sopotu, opisującą dzieje miasta i sopocian[1].

Za wystawę „Sopocianie 1945–1948”, dokumentującą życie mieszkańców kurortu w pierwszych powojennych latach, Muzeum Sopotu otrzymało prestiżową nagrodę Sybilla w konkursie na muzealne wydarzenie 2013, organizowanym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków[2][3].

W 2016 muzeum zwiedziło 5627 osób, a w 2017 – 11412 osób[4].

Dyrektorzy

Rada Muzeum

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia