Mykobiota

W tym artykule zajmiemy się tematem Mykobiota w sposób kompletny i szczegółowy, aby zapewnić czytelnikowi głęboką i aktualną wizję na ten temat. Od początków po dzisiejszą ewolucję, poprzez główne cechy, zastosowania i możliwe skutki w różnych obszarach. Mykobiota to temat niezwykle aktualny dzisiaj, który budzi zainteresowanie nie tylko ekspertów i specjalistów, ale także żądnej wiedzy ogółu społeczeństwa. Dlatego w kolejnych wierszach zagłębimy się w jego różne aspekty, aby zaoferować wzbogacającą i kontekstualizowaną perspektywę na Mykobiota.

Mykobiota, mikobiota[1], funga[1] (ang. Mycobiota) – ogół grzybów występujących na określonym obszarze. Dawniej wykaz taksonów grzybów dla określonego obszaru nazywano florą grzybów, mikoflorą lub mykoflorą. Współczesny termin podkreśla brak pokrewieństwa grzybów i roślin[1][2]. Nazwa funga została rekomendowana przez Komisję ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego[3]. Wśród argumentów, dla których ma być lepsza niż mykota lub mykobiota jest aliteracja z florą i fauną i lapidarność skrótu „FF&F” lub „3F”[4].

Do mykobioty często zalicza się także lęgniowce. Obecnie należą one do odrębnego królestwa Chromista, dawniej jednak zaliczane były do grzybów i tradycyjnie często, zwłaszcza w fitopatologii są z praktycznych względów omawiane razem z grzybami[5].

Ogół grzybów występujących w Polsce to mykobiota Polski.

Przypisy

  1. a b c Marek Snowarski: Atlas przyrodnika. Królestwo grzybów. Grzyby Polski . . (pol.).
  2. Władysław Wojewoda: Checklist of polish larger Basidiomycetes. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, s. 15. ISBN 83-89648-09-1.
  3. Rekomendacja nr 1/2021 Komisji ds. Polskiego Nazewnictwa GrzybówPolskiego Towarzystwa Mykologicznego , Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów, 20 lutego 2021.
  4. Francisco Kuhar i inni, Delimitation of Funga as a valid term for the diversity of fungal communities: the Fauna, Flora & Funga proposal (FF&F), „IMA Fungus”, 9, 2018, A71–A74, DOI10.1007/BF03449441 (ang.).
  5. Joanna Marcinkowska, Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii, Warszawa: PWRiL, 2012, ISBN 978-83-09-01048-7