W tym artykule omówimy wszystko, co jest związane z Nacjonalizm wenecki. Od jego historycznego pochodzenia po wpływ na obecne społeczeństwo, poprzez jego główne cechy i istotne zastosowania dzisiaj. Nacjonalizm wenecki był w ostatnich latach przedmiotem dużego zainteresowania i debaty, co zmotywowało badaczy, ekspertów i entuzjastów do dalszych badań. Mamy nadzieję, że w tym artykule rzucimy światło na najważniejsze aspekty Nacjonalizm wenecki, zapewniając naszym czytelnikom pełny i aktualny pogląd na ten intrygujący i ważny temat.
Nacjonalizm wenecki – ruch polityczny szczególnie popularny na terytorium dawnej Republiki Weneckiej opowiadający się za zwiększeniem autonomii Wenecji lub jej całkowitą niepodległością.
Wenecki nacjonalizm promuje dziedzictwo, tradycję, kulturę wenecką i język wenecki. Najważniejszą partią opowiadającą się za weneckim nacjonalizmem jest Liga Veneta[1]. Radykalni zwolennicy weneckiego nacjonalizmu opowiadają się za utworzeniem niepodległego państwa weneckiego na dawnym terytorium Republiki Weneckiej czyli na obecnych terenach Wenecji Euganejskiej, Friuli-Wenecji Julijskiej i części Lombardii. W 2014 roku odbyło się nieoficjalne internetowe głosowanie, w którym za odłączeniem Wenecji Euganejskiej od Włoch opowiedziało się 89% głosujących. Frekwencja według organizatorów wyniosła 73% uprawnionych do głosowania (2,3 mln.)[2]. Kilkukrotnie próbowano zorganizować weneckie referendum autonomiczne, jednak w 1992 i 2000 roku włoski Sąd Konstytucyjny uznał ewentualne referendum za niezgodne z włoską konstytucją[3]. W 2015 roku Sąd Konstytucyjny uznał niewiążące referendum w sprawie autonomii Wenecji Euganejskiej za zgodne z włoską konstytucją[3]. Takie referendum odbyło się w 2017 roku, uczestniczyło w nim 57,2% uprawnionych do głosowania, 98,1% uczestników referendum zagłosowało za zwiększeniem autonomii Wenecji Euganejskiej[4]. W grudniu 2016 rada regionu Wenecja Euganejska przyjęła uchwałę w której "naród wenecki" uznano za mniejszość etniczną[5]; uchwała ta została uchylona przez włoski Sąd Konstytucyjny w kwietniu 2018 roku[6].