Nagroda im. Herdera

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o Nagroda im. Herdera, temacie, który zyskał duże znaczenie w ostatnich latach. Nagroda im. Herdera to temat, który przykuł uwagę ludzi na całym świecie, wywołując debaty, sprzeczne opinie i niekończące się badania, aby lepiej go zrozumieć. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Nagroda im. Herdera, od jego pochodzenia i historii, po wpływ na obecne społeczeństwo. Będzie to głęboka i odkrywcza podróż, która pozwoli nam lepiej zrozumieć znaczenie Nagroda im. Herdera w naszym życiu.

Nagroda im. Herdera (niem. Herder-Preis) – jedna z nagród kulturalnych przyznawanych przez fundację Alfreda Toepfera(inne języki) (Alfred Toepfer Stiftung F. V. S.(inne języki) z siedzibą w Hamburgu). W latach 1936–1944, jako Johann-Gottfried-von-Herder-Preis (na cześć Johanna Gottfrieda Herdera) przyznawana była przede wszystkim niemieckojęzycznym pisarzom, historykom i dziennikarzom z Prus Wschodnich; wręczano ją na uniwersytecie w Królewcu.

W 1963 roku reaktywowano ją, teraz jako „Herder-Preis” i każdego roku wyróżniano nią 7 artystów, pisarzy i przedstawicieli nauk humanistycznych z krajów Europy Wschodniej i części południowej. W ostatnich latach wysokość jej wynosiła 15 000 euro. Laureat typował równocześnie kandydata na roczne stypendium do dowolnej uczelni w Wiedniu. Po raz ostatni wręczono ją w 2006 roku.

Z Polski otrzymali ją m.in.: Władysław Bartoszewski, Włodzimierz Borodziej, Roman Brandstaetter, Kazimierz Dejmek, Michał Głowiński, Roman Ingarden, Bronisław Geremek, Zbigniew Herbert, Lech Kalinowski, Jan Kott, Hanna Krall, Gerard Labuda, Krzysztof Meyer, Ksawery Piwocki, Andrzej Szczypiorski, Wisława Szymborska, Lech Trzeciakowski, Wiktor Zin.

Lista nagrodzonych (wybór)

Przypisy

  1. Martina Jakušová: Ferdinand Milučký – ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva 2008. 3 czerwca 2008. . (słow.).

Linki zewnętrzne