Nancy Fraser

Wygląd przypnij ukryj Nancy Fraser
Ilustracja
Nancy Fraser 2008
Data urodzenia

20 maja 1947

Tytuł naukowy

profesor filozofii i teorii politycznej

Uczelnia

The New School

Nancy Fraser (ur. 20 maja 1947) – profesor filozofii i teorii politycznej w New School for Social Research w Nowym Jorku.

Poglądy

Znana teoretyczka feminizmu; razem z Axelem Honnethem jest uznawana za przedstawicielkę tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej. Swoje badania naukowe skupia na określeniu sprawiedliwości, przez które rozumie złożone pojęcie, które musi być rozumiane z trzech różnych, ale wewnętrznie ze sobą powiązanych, punktów widzenia: dystrybucji (dóbr), uznania (współistnienia różnych grup społecznych) i reprezentacji (językowej).

W swej twórczości łączy elementy teoretyczne wypracowane w obrębie teorii krytycznej i poststrukturalizmu.

Sfera publiczna

Nancy Fraser jest autorką modelu sfery publicznej, który stał się konkurencyjnym wobec modelu Jürgena Habermasa. Stworzony przez nią model obejmuje „podwładne kontrpubliczności” – aktorów niemieszczańskich, którzy aspirują do przedstawiania. Demokratyzacja rozszerza się na podwładne kontrpubliczności, dzięki czemu mogą zintegrować przestrzenie dominujących reprezentacji. Sfera publiczna nie ma stałych granic – nigdy nie dochodzi do zamknięcia struktury ponieważ demokratyzacja jest miejscem poszukiwania wspólnego sensu, a powstające w niej konflikty rozwiązać można za pomocą kompromisów. Sfera publiczna jest jednocześnie hierarchizowana, pluralizowana i konfliktowa. Jej model sfery publicznej jest najbardziej spójnym i wpływowym.

Nancy Fraser uważa, że publiczności konkurencyjne istnieją od samego początku, a nie od XIX i XX wieku. Jest to kolejne zaprzeczenie poglądom Habermasa z jej strony.

Nancy Fraser podaje w wątpliwość 4 główne hipotezy Habermasa:

Ulepsza tym samym teorię Habermasa o idealistyczne hipotezy:

Publikacje

Przekłady na język polski

Przypisy

  1. EricE. Maigret EricE., Socjologia komunikacji i mediów, 5 września 2013, s. 346 .
  2. ÉricÉ. Maigret ÉricÉ., Socjologia komunikacji i mediów, Warszawa 2012 .brak strony (książka)

Linki zewnętrzne

Kontrola autorytatywna (osoba):