Narodowe Muzeum Antropologiczne w Meksyku

W następnym artykule Narodowe Muzeum Antropologiczne w Meksyku zostanie omówiony z różnych perspektyw, zagłębiając się w jego pochodzenie, ewolucję i dzisiejsze znaczenie. _Var1 był przedmiotem zainteresowania i kontrowersji na przestrzeni dziejów, a jego wpływ obejmuje różne obszary, od kultury po technologię. W całym tekście zostaną zbadane różne aspekty Narodowe Muzeum Antropologiczne w Meksyku, analizując jego znaczenie we współczesnym społeczeństwie i jego wpływ na dzisiejszy świat. Ponadto zbadane zostanie jego znaczenie we współczesnym kontekście, a także jego rola w rozwoju człowieka i globalnym dobrostanie.

Narodowe Muzeum Antropologiczne w mieście Meksyk
Museo Nacional de Antropología
Ilustracja
Narodowe Muzeum Antropologiczne w mieście Meksyk
Państwo

 Meksyk

Miejscowość

Meksyk

Adres

Park Chapultepec, Av. Paseo de la Reforma

Data założenia

17 września 1964

Zakres zbiorów

zbiory archeologiczne i etnograficzne od 2500 p.n.e. do współczesności

Powierzchnia ekspozycji

44000 m²

Dyrektor

Diana Isabel Magaloni Kerpel (2011)

Położenie na mapie miasta Meksyk
Mapa konturowa miasta Meksyk, po lewej znajduje się punkt z opisem „Narodowe Muzeum Antropologiczne w mieście Meksyk”
Położenie na mapie Meksyku
Mapa konturowa Meksyku, na dole znajduje się punkt z opisem „Narodowe Muzeum Antropologiczne w mieście Meksyk”
Ziemia19°25′33,89″N 99°11′10,93″W/19,426080 -99,186370
Strona internetowa

Narodowe Muzeum Antropologiczne (hiszp.: Museo Nacional de Antropología) – muzeum w stolicy Meksyku, położone w stołecznym parku Chapultepec. Otwarte 17 września 1964 roku muzeum zostało zaprojektowane przez Pedro Ramíreireza Vásquezea. Projekt nawiązuje do przedkolumbijskich budowli mieszkańców obecnego Meksyku. Cześć dużego, prostokątnego dziedzińca przykryta jest zadaszeniem wspartym na jednym słupie pokrytym płaskorzeźbami przedstawiającymi historię Meksyku. Z prostokątnego dziedzińca wchodzi się do mieszczących się na parterze 12 sali wystawowych, razem muzeum ma 23 sale z ekspozycją stałą i 1 z okolicznościową. Na piętrze urządzona jest ekspozycja etnograficzna. Układ ekspozycji w salach na parterze jest następujący:

Bibliografia

  • Filipe Solis: Narodowe muzeum Antropologiczne, wydawnictwo Monocelm Ediciones, Meksyk, październik 2011, wersja polskojęzyczna, ISBN 970-9019-47-3
Kamień Słońca zwany też Kalendarzem Azteków. Jeden z eksponatów muzeum