W dzisiejszym świecie Nasi (tytuł) to temat, który nabrał dużego znaczenia w różnych obszarach i sektorach. Jego wpływ rozprzestrzenił się na społeczeństwo, gospodarkę, politykę i kulturę, wywołując zainteresowanie i debatę na całym świecie. Od początków do współczesnej ewolucji Nasi (tytuł) był przedmiotem badań i analiz prowadzonych przez ekspertów i naukowców, którzy starają się zrozumieć jego wpływ na życie codzienne i rozwój nowych paradygmatów. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i podejścia do Nasi (tytuł), aby zaoferować wszechstronną i aktualną wizję tego zjawiska, które do dziś wyznacza standardy.
Nasi, nosi (hebr-aram. נשיא, książę, przywódca, wódz, patriarcha) – żydowski tytuł honorowy.
W czasach biblijnych tytuł nadano przywódcom Dwunastu Plemion Izraela. Za rządów proroka Ezechiela używano go także wobec przywódców innych narodów[1]. Tytułu używał także Szymon Bar-Kochba podczas powstania w latach 132–135. Po zburzeniu II Świątyni Jerozolimskiej był to tytuł przewodniczącego sanhedrynu (m.in. Juda ha-Nasi)[1][2].
W średniowieczu był to tytuł nadawany przywódcom instytucji i ważnym osobostościom. Karaimi używali tytułu dla przywódców gmin karaimskich[1].
We współczesnym Izraelu nasim nazywa się prezydenta[1].