Nasyp kolejowy

W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Nasyp kolejowy, aby zagłębić się w jego znaczenie, wagę i znaczenie w różnych obszarach. Od wpływu na dzisiejsze społeczeństwo po wpływ w określonych obszarach, Nasyp kolejowy przykuł uwagę ekspertów i naukowców z różnych dyscyplin. Dzięki szczegółowej i wieloaspektowej analizie zostaną zaprezentowane różne perspektywy, które pozwolą czytelnikom w pełni zrozumieć znaczenie Nasyp kolejowy i jego wpływ na współczesny świat. Celem tego artykułu jest przedstawienie kompleksowej i wzbogacającej wizji Nasyp kolejowy, dostarczając odpowiednich i aktualnych informacji, które przyczyniają się do wiedzy i zrozumienia tego tematu.

Rodzaje podtorza (tu – dla toru pojedynczego),
u góry (a) – w formie nasypu
Nasyp kolejowy we Wrocławiu wzdłuż ul. Owsianej

Nasyp kolejowy – element infrastruktury kolejowej (podtorze), służący do przeprowadzenia torów kolejowych (jednego lub kilku) powyżej naturalnego poziomu terenu. Podtorze w formie nasypu jest budowlą ziemną (w odróżnieniu od estakady, mostu i wiaduktu), której zadaniem jest przeniesienie obciążeń wynikających z jej własnego ciężaru, jak i z ciężaru przejeżdżających po torze pociągów.

Konstrukcja nasypów kolejowych muszą spełniać szczegółowe wytyczne, określające zarówno kształt nasypu (m.in. szerokość, nachylenie zboczy w zależności od rodzaju podłoża i wysokości nasypu), jak i pozostałe elementy projektu (rodzaj użytego do budowy poszczególnych warstw nasypu materiału, sposób odprowadzania wody z opadów itp.), opisane w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 10 września 1998 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie[1].

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 10 września 1998 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie. Dz.U. z 1988 r. nr 151, poz. 987

Bibliografia