Native Command Queuing

W tym artykule poznamy fascynujący świat Native Command Queuing, temat, który przez lata przykuwał uwagę wielu osób. Native Command Queuing był przedmiotem debaty, badań i inspiracji i pozostawił niezatarty ślad w społeczeństwie. Od swoich początków po dzisiejsze znaczenie Native Command Queuing wywołał niekończące się dyskusje i wzbudził pasjonujące zainteresowanie wśród tych, którzy chcą zrozumieć jego znaczenie i wpływ na otaczający nas świat. W tym artykule postaramy się rzucić światło na Native Command Queuing i zbadać różne aspekty, które czynią go tak intrygującym i istotnym w obecnym kontekście.

Schemat poruszania się głowicy z systemem NCQ i bez

NCQ (ang. Native Command Queuing) – sposób optymalizacji pracy dysku twardego polegający na zmianie kolejności zadań zapisu i odczytu podczas współpracy kontrolera i dysku, tak aby zadania były wykonywane przy minimalnej liczbie skoków głowic dysku. Pozwala to uzyskać większą wydajność podczas dużych obciążeń, zmniejszając przy okazji mechaniczne zużycie dysku.

Dysk twardy z NCQ nie używa tego trybu, jeśli kontroler sprzętowy lub sterownik kontrolera nie obsługują NCQ. Kontrolery sprzętowe SATA II standardowo obsługują NCQ. System operacyjny Windows XP wymaga instalacji odpowiedniego sterownika obsługi NCQ, natomiast systemy Windows Vista i późniejsze obsługują NCQ natywnie.