Obecnie OKO.press to temat, który przykuł uwagę wielu ludzi na całym świecie. Dzięki swojemu znaczeniu i zróżnicowanemu zakresowi zainteresowań OKO.press stał się kluczowym punktem dyskusji i debaty w różnych dziedzinach. Mający bezpośredni wpływ na społeczeństwo, gospodarkę i kulturę, OKO.press jest przedstawiany jako temat będący przedmiotem wspólnego zainteresowania osób w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. W tym artykule będziemy dalej badać wpływ OKO.press i sposób, w jaki kształtuje on nasz dzisiejszy świat.
Typ strony |
serwis informacyjny |
---|---|
Data powstania |
15 czerwca 2016 |
Autor |
Piotr Pacewicz
Michał Danielewski |
Właściciel |
Fundacja Ośrodek Kontroli Obywatelskiej „OKO” |
Rejestracja |
opcjonalna |
Wersje językowe |
polska |
Strona internetowa |
OKO.press – polski internetowy serwis informacyjny i opiniotwórczy o tematyce polityczno-społecznej, głównie skoncentrowany na dziennikarstwie śledczym, fact-checkingu i kontroli władzy[1][2].
Serwis OKO.press został uruchomiony 15 czerwca 2016 przez Fundację Ośrodek Kontroli Obywatelskiej „OKO”, założoną 10 marca 2016 przez Helenę Łuczywo, Seweryna Blumsztajna, Jacka Rakowieckiego, Jana Ordyńskiego i Piotra Pacewicza[3], przy wsparciu: Agory, wydawcy „Gazety Wyborczej”, spółki Polityka i osób prywatnych[4]. Jest przedsięwzięciem non-profit, utrzymując się wyłącznie z dobrowolnych datków czytelników oraz grantów od niezależnych organizacji pozarządowych[5]. W październiku 2018 serwis zanotował ponad 1 milion unikalnych użytkowników[6]. Półtora roku później, w kwietniu 2020 roku, odnotowano już ponad 5 milionów unikalnych użytkowników, którzy dokonali ponad 13 milionów odsłon[7].
Jako „obywatelskie narzędzie kontroli władzy”[8] serwis OKO.press ma weryfikować wypowiedzi polityków i osób publicznych. Spośród publikacji serwisu wyróżniają się: „Śledztwa Oka” o nadużyciach i przypadkach korupcji, dział „Prawda czy fałsz?” ze sprawdzanymi wypowiedziami osób publicznych, analizy realizacji obietnic rządzącej partii i urzędującego prezydenta, a także teksty analityczne o problemach gospodarczych, demograficznych, historycznych i społecznych[5][9]. W styczniu 2021 roku OKO.press uruchomiło nowy podcast „Powiększenie”[10] prowadzony przez Agatę Kowalską[11]. Jesienią 2021 wystartował dział reportażu OKO.press prowadzony przez Włodzimierza Nowaka[12], a w maju 2022 roku wydanie weekendowe portalu (odpowiadają za nie Edward Krzemień i Miłada Jędrysik)[13].
Redaktorem naczelnym portalu był w latach 2016–2024 Piotr Pacewicz, były zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Od 2024 redaktorami naczelnymi portalu są Magdalena Chrzczonowicz i Michał Danielewski, długoletni zastępcy pierwszego redaktora naczelnego[14]. W skład zespołu redakcyjnego[15] wchodzą również m.in. Edward Krzemień, Adam Leszczyński, Agata Szczęśniak, Anton Ambroziak, Dominika Sitnicka, Maria Pankowska, Daniel Flis, Sebastian Klauziński, Katarzyna Kojzar, Agnieszka Jędrzejczyk, Miłada Jędrysik[16].
Portal był krytykowany przez Polska Press zarzucający portalowi jednostronny przekaz, krytyczny wobec Prawa i Sprawiedliwości[17][18].
Portal przegrał w 2019 r. proces w trybie wyborczym za nieprawdziwe przypisanie Kai Godek hajlowania na zdjęciach[19].
W 2023 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie potwierdził orzeczenie, według którego portal napisał nieprawdę jakoby Michał Woś decydował o zakupie systemu operacyjnego dla CBA[20].
W 2020 roku znalazło się wśród najbardziej opiniotwórczych i czytanych mediów w Polsce. W badaniu Digital News Report 2020 roku[21] na zlecenie Instytutu Reutersa, OKO.press zajęło w Polsce pierwsze miejsce w kategorii „Other Online News Brands”, która skupia marki medialne niebędące tradycyjnymi mediami i nienależące do żadnej firmy medialnej[22].
W lipcu 2020 roku w badaniu Instytutu Monitorowania Mediów OKO.press znalazło się w dziesiątce najbardziej opiniotwórczych portali internetowych w Polsce[23].
W badaniu Digital News Report 2021 OKO.press znalazło się w czołówce najpopularniejszych źródeł informacyjnych online w Polsce, z zasięgiem tygodniowym na poziomie 11%[24].