W tym artykule zbadamy wpływ Objaw Lhermitte’a na różne aspekty dzisiejszego społeczeństwa. Od jego wpływu na polu kultury po wpływ na gospodarkę światową, Objaw Lhermitte’a stał się dziś tematem o ogromnym znaczeniu. Na tych stronach przeanalizujemy różne perspektywy istniejące w Objaw Lhermitte’a, a także wyzwania i możliwości, jakie stwarza na przyszłość. Poprzez multidyscyplinarne podejście staramy się zaoferować kompleksowe spojrzenie na Objaw Lhermitte’a i jego rolę we współczesnym świecie.
Objaw Lhermitte’a – objaw neurologiczny polegający na poczuciu „prądu elektrycznego”, rozprzestrzeniającego się w dół kręgosłupa przy zgięciu głowy ku dołowi[1]. Dodatni objaw Lhermitte’a może świadczyć o:
Nazwa objawu nie odnosi się do jego odkrywcy[4]. Został on po raz pierwszy opisany przez Pierre'a Marie i Chatelina w 1917[5]. Jean Lhermitte opublikował doniesienie dopiero w 1920[6]. Jednakże, w 1924 opublikował pracę seminaryjną, która sprawiła, że znajomość objawu została rozpowszechniona[7].