Odra A81

Obecnie Odra A81 to temat, który zyskał duże znaczenie w społeczeństwie. Od samego początku do chwili obecnej Odra A81 miał znaczący wpływ na życie ludzi. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, społecznym, politycznym czy gospodarczym, Odra A81 wywołał debaty, kontrowersje i zmiany w różnych obszarach. W całej historii Odra A81 był przedmiotem badań, refleksji i analiz ekspertów i naukowców. W tym artykule zbadamy znaczenie Odra A81 i jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, a także jego możliwe implikacje na przyszłość.

Odra A81
Ilustracja
Autobus Odra A81
Dane ogólne
Producent

Biuro Konstrukcyjne Przemysłu Motoryzacyjnego

Premiera

1957

Dane techniczne
Typy nadwozia

Wysokopodłogowy autobus międzymiastowy klasy MAXI

Układ drzwi

0-1-1

Liczba drzwi

2

Silniki

S56

Wnętrze
Liczba miejsc siedzących

45

Odra A81 – prototyp polskiego autobusu stworzony przez JZS w 1957 roku.

Geneza

W 1948 roku uruchomiono produkcję pierwszego samochodu ciężarowego, Stara 20. W 1954 w Jelczu budowano autobus zastępczy N424 nazywany „stonką”. Jednak ciągle brakowało „rasowego” autobusu. Od 1952 w Sanoku produkowano Stara N52. Zarówno zakłady Jelcz jak i San podjęły się budowy nowego polskiego autobusu. Powstały San H01 i Star Jot 55. Tego drugiego nie wdrożono do produkcji, jednak w Jelczu ciągle próbowano skonstruować autobus. Postanowiono korzystać z nowej ciężarówki, Żubr A80. Na jego podstawie w 1957 powstała Odra, która była pojemniejsza od pozostałych autobusów.

Konstrukcja

Odra posiadała ok. 45 miejsc siedzących, na dachu znajdował się bagażnik. Jej napędem była jednostka S-56, znana z Żubra. Podwozie było obniżone. Nadwozie miało ówcześnie modną stylizację – obłą. Malowana była nietypowo: biała z paskami w innym kolorze (prawdopodobnie niebieskim).

Dalsze losy

Z niewiadomych przyczyn zaniechano prac i produkcji seryjnej. Zamiast wprowadzenia jej do produkcji postanowiono kupić licencje na Škodę 706RTO produkowaną w Polsce jako Jelcz 043 („ogórek”). Jednak w 1964 stworzono kolejną Odrę, model 042.

Zobacz też