W dzisiejszym świecie Odznaczenia PTTK stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona osób. Niezależnie od tego, czy chodzi o wpływ na społeczeństwo, znaczenie w historii, znaczenie w kulturze, czy z jakiegokolwiek innego powodu, Odznaczenia PTTK przykuł uwagę i zainteresowanie tych, którzy chcą lepiej zrozumieć otaczający ich świat. Od swoich początków do dzisiejszego wpływu Odznaczenia PTTK pozostaje fascynującym tematem, który nadal wywołuje debatę i refleksję w różnych obszarach. W tym artykule będziemy dalej badać wpływ i znaczenie Odznaczenia PTTK, dając czytelnikom jaśniejszy i głębszy wgląd w ten bardzo istotny temat.
Odznaczenia PTTK – system odznaczeń i wyróżnień dla członków i jednostek organizacyjnych Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz dla osób i instytucji zasłużonych dla towarzystwa. W obecnym kształcie zatwierdzony uchwałą Zarządu Głównego PTTK nr 350/XVII/2012 z 29 września 2012[1].
Odznaczenia i wyróżnienia Zarządu Głównego PTTK
Wyróżnieniem przyznawanym członkom zwyczajnym, wspierającym oraz jednostkom organizacyjnym towarzystwa jest Dyplom PTTK. Przyznawany jest za 3 lata aktywnej działalności w towarzystwie oraz posiadanie wyróżnień koła, klubu i oddziału[1].
Zarząd Główny PTTK ustanowił dla członków zwyczajnych oraz jednostek organizacyjnych następujące odznaczenia[1]:
Odznaka Orli Lot – dla osób w wieku do 21 lat, po minimum 3 latach przynależności do PTTK, za aktywny i twórczy udział w organizacji przedsięwzięć turystyczno-krajoznawczych w swoim środowisku,
Odznaka 25 lat w PTTK – za 25 lat stażu członkowskiego,
Odznaka 50 lat w PTTK – za 50 lat stażu członkowskiego.
Ponadto przyznawane są następujące tytuły honorowe[1]:
tytuł honorowy i odznaka Zasłużony Pracownik PTTK – dla pracowników towarzystwa wyróżniających się długoletnim stażem oraz wzorową pracą, w stopniu srebrnym za wzorowe przepracowanie w PTTK co najmniej 10 lat, w stopniu złotym za wzorowe przepracowanie w PTTK co najmniej 20 lat,
tytuł honorowy i odznaka Zasłużony Przewodnik PTTK – dla przewodników PTTK o długoletnim stażu i zasługach dla przewodnictwa, za co najmniej 20-letnią aktywną działalność jako przewodnik turystyczny PTTK oraz 20-letnią działalność społeczną w strukturach PTTK na rzecz przewodnictwa.
Osobom, instytucjom oraz organizacjom w kraju i zagranicą zasłużonym dla towarzystwa, a także członkom wspierającym PTTK mogą być nadane[1]:
Dyplom Honorowy PTTK Za Pomoc i Współpracę,
Medal PTTK Za Pomoc i Współpracę.
Wyróżnienia jednostek organizacyjnych PTTK
Oddziały, koła i kluby PTTK mogą stosować dla swoich członków wyróżnienia, ustanowione uchwałami swoich władz[1].