W dzisiejszym świecie Odznaka Honorowa Miasta Poznania stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu. Wraz z postępem technologii i globalizacją Odznaka Honorowa Miasta Poznania stał się głównym tematem w różnych sferach życia codziennego. Niezależnie od tego, czy w sferze zawodowej, akademickiej czy osobistej, Odznaka Honorowa Miasta Poznania nabrał kluczowego znaczenia i wywołał debaty i dyskusje na temat jego implikacji i konsekwencji. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Odznaka Honorowa Miasta Poznania, od jego pochodzenia i ewolucji po wpływ na współczesne społeczeństwo. Ponadto przeanalizujemy różne perspektywy i opinie na temat Odznaka Honorowa Miasta Poznania, aby zaoferować wszechstronną i wzbogacającą wizję na ten temat, który jest dziś tak aktualny.
Odznaka Honorowa Miasta Poznania – polskie jednostopniowe regionalne odznaczenie okresu PRL, ustanowione 5 lipca 1960 w formie odznaki honorowej[1][2].
Odznaka była przyznawana przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Poznaniu zarówno osobom fizycznym, jak i zbiorowościom.
Miała wygląd rozetki (średnicy 25 mm) z umieszczoną wewnątrz kwadratową, emaliowaną na niebiesko tarczą z wizerunkiem poznańskiego ratusza na awersie, z napisem w czterech wierszach „ZASŁUŻONEMU OBYWATELOWI MIASTA POZNANIA” i pojedynczymi gałązkami laurowymi nad i pod napisem na nieemaliowanym rewersie. Odznaka była mocowana do prostokątnej metalowej zawieszki o wymiarach 25 x 7 mm, emaliowanej na niebiesko, ze złotymi liśćmi laurowymi. Wersja dla zbiorowości miała średnicę 90 mm, zawieszkę o wymiarach 90 x 20 mm, a napis na rewersie został zmieniony na „ZA ZASŁUGI W ROZWOJU MIASTA POZNANIA”. Odznaka wykonywana była ze złoconego tombaku. Autorem projektu był artysta grafik Zbigniew Kaja[1][2].
Archiwum Państwowe w Poznaniu w 1991 przejęło dokumentację związaną z przyznawaniem odznaki. Biuro Rady Miasta szacuje liczbę uhonorowanych odznaką na kilkanaście tysięcy osób[3].
Od 1991, podobnie jak w czasach II RP, zasłużonym dla miasta nadaje się honorowe wyróżnienia w postaci tytułów Honorowy Obywatel Miasta Poznania i Zasłużony dla Miasta Poznania[4].
Przed ustanowieniem Odznaki Honorowej Miasta Poznania nadawano złotą, srebrną i brązową Odznakę honorową „Za zasługi w rozwoju miasta Poznania”, ustanowioną 22 lutego 1956[5].