Dziś Odznaka za Walkę Wręcz stał się tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem i znaczeniem w różnych obszarach społeczeństwa. Jego wpływ był odczuwalny w różnych sektorach, od kultury po technologię, politykę i ekonomię. Ponieważ Odznaka za Walkę Wręcz w dalszym ciągu budzi debatę i zainteresowanie, niezwykle ważne jest zrozumienie jego wpływu na nasze codzienne życie. W tym artykule zbadamy różne aspekty Odznaka za Walkę Wręcz i omówimy jego znaczenie w bieżącym kontekście. Od początków po ewolucję, poprzez implikacje i wyzwania, Odznaka za Walkę Wręcz w dalszym ciągu jest tematem ciągłych badań i refleksji naukowców, ekspertów i ogółu społeczeństwa.
![]() Awers Złotej Odznaki za Walkę Wręcz | |
![]() Awers Srebrnej Odznaki za Walkę Wręcz | |
![]() Awers Brązowej Odznaki za Walkę Wręcz | |
Ustanowiono |
25 listopada 1942 |
---|---|
Wielkość |
9,7 cm x 2,6 cm |
Kruszec | |
Wydano |
36 400 (brązowe) |
Odznaka za Walkę Wręcz (niem. Nahkampfspange) – niemieckie odznaczenie wojskowe z czasów II wojny światowej ustanowione 25 listopada 1942 roku i przyznawane za udział w walce wręcz lub walce na krótkim dystansie. Odznaka była przeznaczona głównie dla piechoty, ale kwalifikowały się do niej również inne jednostki naziemne Heer (wojsk lądowych), Waffen-SS, Luftwaffe i Fallschirmjäger[2][3].
Odznaka była przyznawana w trzech klasach[4] :
Walki wręcz były liczone od 1 grudnia 1942 roku, ale wcześniejsza długa służba na froncie wschodnim była wliczana do odznaczenia, przy czym 15 kolejnych miesięcy liczono jako 15 dni walki; 12 miesięcy jako 10 dni; a 8 miesięcy jako 5 dni[5].
W przypadku osób, które otrzymały rany uniemożliwiające powrót do służby, istniała możliwość przyznania odznaki po 10, 20 i 40 walkach[6].
W toku wojny wprowadzono szereg zmian w kryteriach przyznawania odznaki:
Złota Odznaka za Walkę Wręcz była często postrzegana z większym szacunkiem niż Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego przez niemieckich żołnierzy[1], a sam Adolf Hitler zastrzegł sobie prawo do osobistego nadawania odznaki tej klasy[2]. Spośród około 18–20 milionów żołnierzy Wehrmachtu i Waffen-SS, 36 400 otrzymało brązową odznakę, 9500 srebrną, a tylko 631 złotą[1].
Odznakę noszono nad lewą kieszenią munduru, nad pasem baretek[6]. Noszono tylko jedną odznakę, najwyższej otrzymanej klasy[5]. Odznaka była odlewana ciśnieniowo i wykonana z tombaku lub później z cynku. Projekt wszystkich trzech klas był taki sam, z centralnym elementem składającym się z orła i swastyki, które zwieńczały skrzyżowany bagnet i granat ręczny otoczone gałązkami z liści dębu, przeplataną efektem promieni słonecznych. Odznaka była lekko zakrzywiona i miało wymiary 9,7 cm na 2,6 cm[9].
Odznaczenia z czasów nazistowskich zostały początkowo zakazane przez powojenną Republikę Federalną Niemiec. W 1957 roku wiele odznaczeń wojskowych z czasów II wojny światowej, w tym Odznaka za Walkę Wręcz, zostało przeprojektowanych w celu usunięcia orła i swastyki[10], a następnie ponownie dopuszczonych do noszenia przez odznaczonych weteranów[11]. Członkowie Bundeswehry nosili odznakę na pasie baretek, reprezentowaną przez miniaturkę na szarej wstążce[12].
Od momentu powstania Odznaki za Walkę Wręcz żołnierze oddziałów naziemnych Luftwaffe i spadochroniarze także kwalifikowali się do odznaczenia nią[13]. W listopadzie 1944 roku zatwierdzono wersję Luftwaffe, stosując te same kryteria nadawania i trójstopniowy podział[3]. Odznaka przedstawiała wieniec laurowy umieszczony za orłem Luftwaffe trzymającym w szponach skrzyżowany bagnet i granat ręczny, pod którymi widnieje swastyka, wszystko w kolorze srebrnym. Centralny element został otoczony dwoma gałązkami liści dębu, w kolorze brązowym, srebrnym lub złotym, aby zaznaczyć odpowiednią klasę. Chociaż przyznawanie odznak dla Luftwaffe zostało autoryzowane i wydane świadectwa nadania, nie ma dowodów na to, że zostały one faktycznie wyprodukowane i wręczone komukolwiek przed końcem wojny[13].
Odznaka za Walkę Wręcz dla Luftwaffe była jednym z odznaczeń ponownie dopuszczonych do noszenia przez Republikę Federalną Niemiec w 1957 roku[11], zmodyfikowany projekt pomijał swastykę, ale zachowywał emblemat orła Luftwaffe[12].