W tym artykule dokładnie zgłębimy temat Olimpiada szachowa 2010 i wszystkie aspekty z nim związane. Od jego powstania do jego dzisiejszego znaczenia, poprzez możliwe przyszłe implikacje, zanurzymy się w wyczerpującej analizie, która obejmie zarówno aspekty historyczne, jak i współczesne. Olimpiada szachowa 2010 to temat cieszący się dużym zainteresowaniem i mający znaczący wpływ na różne obszary, dlatego istotne jest jego całościowe zrozumienie. W tym artykule staramy się zapewnić czytelnikowi pełną i szczegółową wizję Olimpiada szachowa 2010, w celu wygenerowania solidnej i wzbogacającej wiedzy na ten temat.
39. Olimpiada szachowa 2010 (zarówno w konkurencji kobiet, jak i mężczyzn) została rozegrana w Chanty-Mansyjsku w dniach od 19 września do 4 października 2010 roku[1].
Pod względem regulaminowym, turnieje nie odbiegały od przeprowadzonej dwa lata wcześniej olimpiady w Dreźnie, na której wprowadzono rewolucyjne zmiany. Zespoły składały się z pięcioosobowych reprezentacji (w tym 1 rezerwowy), mecze rozgrywano na 4 szachownicach, a liczba rund wynosiła 11.
W turnieju otwartym sklasyfikowano 148 drużyn (zgłoszonych było 149), a w kobiecym – 115. Łącznie w obu turniejach uczestniczyło 815 zawodniczek i zawodników z tytułami międzynarodowymi, w tym w turnieju otwartym 242 arcymistrzów i 123 mistrzów międzynarodowych[2], a w kobiecym – 12 zawodniczek z tytułem męskiego arcymistrza, 67 arcymistrzyń, 41 szachistek z tytułem męskiego mistrza międzynarodowego oraz 88 mistrzyń międzynarodowych[3].
W trakcie trwania olimpiady odbył się 81. Kongres FIDE, podczas którego odbyły się wybory na prezydenta federacji, zakończone zwycięstwem Kirsana Ilumżynowa[4].