Omenaa Mensah

Wygląd przypnij ukryj Omenaa Mensah
Ilustracja
Omenaa Mensah (2018)
Data i miejsce urodzenia

26 lipca 1979
Jelenia Góra

Alma Mater

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Małżeństwo

Rafał Brzoska (mąż)

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Strona internetowa

Amma Omenaa Mensah (ur. 26 lipca 1979 w Jeleniej Górze) – polska dziennikarka i prezenterka, przedsiębiorczyni, filantropka, inwestorka, kolekcjonerka sztuki pochodzenia ghańskiego.

Życiorys

Wykształcenie

Ukończyła szkołę podstawową w Swarzędzu oraz Liceum Ekonomiczno-Społeczne w Poznaniu. Przez pięć lat trenowała koszykówkę, należała do drużyny Unia Swarzędz. Studiowała na kierunku „Zarządzanie i marketing” na Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. W latach 2001–2004 studiowała stosunki międzynarodowe (specjalizacja „europeistyka”) na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie w 2005 obroniła pracę magisterską. Jest doktorantką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie studiów o profilu ekonomiczno-społecznym. Jej zainteresowania naukowe dotyczą Afryki Subsaharyjskiej.

Kariera zawodowa

W trakcie studiów założyła firmę Omi Hair, zajmującą się stylizowaniem afrykańskich fryzur. Do czesnego dorabiała także jako modelka, pracując zarówno w Polsce, jak i w Europie.

W 2003 zaczęła pracę przy kanale TVN 7, w którym prowadziła erotyczny program interaktywny Red Light. W tym samym roku została prezenterką pogody w Grupie TVN. W kolejnych latach kariery prowadziła emitowane na kanałach stacji TVN programy o tematyce podróżniczej, sportowej, kulinarnej i lifestyle’owej. W 2007 w parze z Rafałem Maserakiem uczestniczyła w piątej edycji programu rozrywkowego Taniec z gwiazdami. W 2008 wraz z córką Vanessą prowadziła program kulinarny TVN Style Kuchnia czynna całą dobę. W latach 2014–2016 prowadziła program Domo+ Domy gwiazd, w którym odwiedzała polskie osobowości medialne w ich mieszkaniach. Jesienią 2017 była kapitanką zwycięskiej drużyny w finale trzeciej edycji programu TVN Mali giganci. W 2019 prowadziła program na antenie Domo+ Luksusowe domy z Omeną. W 2020 wyprodukowała autorski program Wyjątkowe domy na TVN Style i TVN.

W 2012 uruchomiła przedsiębiorstwo Ammadora, tworzącą na zamówienie meble inspirowane sztuką. W 2018 uruchomiła markę Occhiello, specjalizującą się w szyciu męskich garniturów na zamówienie, a w 2020 rozszerzyła działalność o markę Amante. Jest też wspólniczką m.in. w spółkach RiO Asi, Omi Productions, Omiimage, InHome Real Estate, O&R Holding, Ubieramypracowników.pl i FoodWell.

W 2019 udzieliła wywiadu „Forbes Afrique” na temat Omenaa Foundation i wspierania edukacji afrykańskich dzieci. Jej zdjęcia pojawiły się dwukrotnie na okładkach polskiej edycji magazynu „Forbes”: w 2020 i 2023, a w wywiadach dla tego tytułu przedstawiła swoją działalność biznesową i charytatywną. W marcu 2023 nagrała serię podcastów z okazji 20-lecia konkursu Przedsiębiorca Roku #EY, do których zaprosiła czołowych polskich przedsiębiorców.

Działalność charytatywna

Omenaa Foundation

W maju 2014 założyła fundację Omenaa Foundation, której jest prezeską. W kwietniu 2017 z inicjatywy fundacji rozpoczęto budowę szkoły w Temie dla ghańskich dzieci. Fundusze na tę inwestycję, a także na inne działania charytatywne fundacji zbierane są za pomocą szytych na miarę projektów CSR oraz szeregu projektów z zaangażowaniem polskich gwiazd. Kids Haven School została otwarta w 2021 roku. Zaangażowała się także w rozwój edukacji polskich dzieci, organizując akcję, której celem było przekazanie podopiecznym z domów dziecka sprzętu komputerowego niezbędnego do nauki zdalnej w trakcie pandemii COVID-19. W ramach fundacji działa także na rzecz promocji tolerancji oraz poszanowania drugiego człowieka. Jest inicjatorką i producentką charytatywnego spektaklu Czarno to widzę, czyli wymieszani, posortowani, którego premiera odbyła się w styczniu 2020.

Rafał Brzoska Foundation

W 2022 została wiceprezeską Rafał Brzoska Foundation, której celem jest finansowe i mentorskie wspieranie utalentowanej młodzieży z ubogich terenów wiejskich. W pierwszej edycji przyznano stypendia 23 finalistom oraz grupie pięciu podopiecznych Funduszu Serce, a stypendyści fundacji podjęli naukę na uczelniach, takich jak: Oxford, Cambridge, Berkeley, Wharton School of Management, New York University i Karolinska Institute. 3 kwietnia 2023 roku ruszył nabór do drugiej edycji funduszu stypendialnego.

W 2022 roku zorganizowała z Rafałem Brzoską Wielką Aukcję Charytatywną „Top Charity 2022”. Podczas wydarzenia zebrano ponad 4 mln zł, które następnie Brzoska podwoił, ogłaszając, że dodana przez niego kwota zasili konto nowo otwartej przez niego Rafał Brzoska Foundation. Dzięki tej donacji łączna kwota wyniosła 8 792 000 zł. 3 czerwca 2023 roku odbyła się druga edycja wydarzenia, a podczas licytacji dzieł sztuki i atrakcji udało się uzyskać ponad 28,5 mln zł.

OmenaArt Foundation

W lutym 2023 roku stworzyła fundację artystyczną OmenaArt Foundation, która sprawuje pieczę nad wszystkimi projektami artystycznymi realizowanymi przez Omenaa Foundation i Rafał Brzoska Foundation, stanowi też punkt wyjścia do działań filantropijnych. OmenaArt Foundation jest także organizatorem Wystawy Wielkiej Aukcji Charytatywnej w Oranżerii Pałacu w Wilanowie, podczas której prezentowane są nie tylko dzieła najlepszych polskich i światowych artystów, które udało się pozyskać na aukcję, ale również prace innych artystów biorących udział w wydarzeniu.

Aktywności dobroczynne po wybuchu inwazji Rosji na Ukrainę

W 2022 roku wraz z Rafałem Brzoską zorganizowała „Konwoje polskich serc”, prywatne transporty pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w ogarniętej wojną w Ukrainie. W kwietniu 2022 wysłała karetkę i kilka ciężarówek z artykułami pierwszej potrzeby do szpitala w Równem, a pod koniec miesiąca do Charkowa wysłała 34 wagony wypełnione m.in. żywnością, lekami i artykułami higienicznymi. Logistykę zorganizowano we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych.

Trzy tygodnie po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 wraz z Rafałem Brzoską stworzyła w Warszawie RiO Edu Centrum, którego celem jest wsparcie uciekających przed wojną kobiet i dzieci w budowaniu nowego życia z dala od domu, w innym środowisku i kulturze. Centrum zapewnia dzienną opiekę prawną, medyczną i aktywizację zawodową, intensywną naukę języków polskiego i angielskiego oraz opiekę i zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym.

W styczniu 2023 założyła RiO Vibe Centrum, poradnię zdrowia psychicznego dla ukraińskich dzieci oraz podopiecznych polskich domów dziecka.

Pozostałe przedsięwzięcia

Omenaa Mensah podczas sesji zdjęciowej #tolerance (2015)

Jest ambasadorką projektu Fundacji Rodziny Czepczyńskich, której głównym celem jest likwidacja barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami. Efektem współpracy jest m.in. przekazanie książki „ABC Empatii” do placówki RiO Edu Centrum.

W 2022 roku razem z Rafałem Brzoską była jednym z darczyńców i uczestników „Wigilii dla samotnych”, której organizatorem jest Fundacja „Wolne Miejsce”. Z mężem ufundowała 2,5 tys. tradycyjnych posiłków wigilijnych, 300 zabawek dla dzieci oraz dodatkowo zakupiła ponad 10 tys. śpiworów dla noclegowni w całej Polsce.

W marcu 2023 nagrała serię podcastów z okazji 20-lecia konkursu Przedsiębiorca Roku #EY, do których zaprosiła czołowych polskich przedsiębiorców. Od maja prowadzi też autorski cykl wywiadów „Czas na filantropię”, publikowanych w magazynie „Forbes”.

Życie prywatne

Jest córką Polki Izabelli i Ghańczyka Opoku. Jej matka ukończyła naukę na kierunku ochrona środowiska na Politechnice Wrocławskiej, a ojciec jest z wykształcenia lekarzem kardiotorakochirurgiem.

W 2013 po siedmiu latach małżeństwa rozwiodła się z przedsiębiorcą Jakubem Pawłowskim. W 2019 poślubiła przedsiębiorcę Rafała Brzoskę, z którym ma syna Vincenta (ur. 16 listopada 2017). Ma także córkę Vanessę (ur. 5 maja 2002) z poprzedniego związku.

Jest miłośniczką sztuki, designu i architektury, a w szczególności rzeźby i figur przestrzennych. W wywiadzie z portalem well.pl z 2021 roku ujawniła, że prowadzi międzynarodowy projekt związany z architekturą, sztuką i designem.

W wywiadzie przeprowadzonym w 2021 dla portalu Onet.pl wyznała, że jest ateistką.

W 2023 pozwała Piotra Krysiaka, żądając zablokowania dystrybucji książki Dziewczyny z Dubaju 2, traktującej o luksusowych prostytutkach, uznając, że naruszył jej dobra osobiste.

Nagrody i wyróżnienia

Odznaczenia

Przypisy

 1. a b c https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html KRS Fundacji
 2. Wariatka, ale z wizją. Wywiad z Omeną Mensah , MAGAZIF, 29 czerwca 2023   (pol.).
 3. Omenaa Mensah tuż przed Wielką Aukcją Charytatywną 2023: "Najbogatsi Polacy zrealizowali swoje pragnienia. Teraz przyszedł czas na sztukę i pomaganie" , well.pl, 2 czerwca 2023   (pol.).
 4. OmenaArt Foundation | Sztuka, Design, Architektura   (pol.).strona główna serwisu
 5. Wyborcza.pl , poznan.wyborcza.pl  .
 6. a b c d e f Taniec z gwiazdami V – Para VII: Omenaa i Rafał. tanieczgwiazdami.onet.pl. . (pol.).
 7. Omenaa Mensah w nowej odsłonie. Dziennikarka zmieniła fryzurę , OnetKobieta, 8 stycznia 2021   (pol.).
 8. MichałM. Dziedzic MichałM., Omena Mensah pokazała zdjęcia z młodości. Pozowała w samej bieliźnie , gwiazdy.wp.pl, 28 listopada 2018   (pol.).
 9. Koniec 'Red Light' , wirtualnemedia.pl   (pol.).
 10. Wirtualna Polska MediaW.P.M. S.A Wirtualna Polska MediaW.P.M., Omenaa Mensah ma kuchnię czynną całą dobę , film.wp.pl, 6 listopada 2008   (pol.).
 11. Domy gwiazd – Domo+ urządzanie i metamorfozy wnętrz i ogrodów, design i architektura , domoplus.pl   (pol.).
 12. „Mali Giganci 3" odcinek 8. FINAŁ! Wygrali Pogodni Omeny Mensah! – Telemagazyn.pl , telemagazyn.pl   (pol.).
 13. Luksusowe domy z Omeną , CANAL+   (pol.).
 14. Omenaa Mensah dostała własny program w TVN: „Będą realizacje warte miliony”. Tak luksusowej produkcji nie było od lat , Jastrząb Post, 3 września 2020   (pol.).
 15. Ammadora – Connecting Design & Fashion , ammadora.com   (ang.).strona główna serwisu
 16. Izabela Janachowska i Omenaa Mensah rozkręcają wspólny biznes. Gwiazdy zdradziły nam szczegóły , Jastrząb Post, 17 października 2020   (pol.).
 17. POLSKA MOC BIZNESU , polskamocbiznesu.pl  .
 18. LaL. Rédaction LaL., Omenaa Mensah, figure de proue de l’entrepreneuriat afro-polonais , Forbes Afrique, 2 kwietnia 2019   (fr.).
 19. Omenaa Mensah. Kobieta pracująca , Forbes.pl   (pol.).
 20. Omenaa Mensah: Największym dowodem mojego patriotyzmu jest to, że żyję tutaj i to właśnie w Polsce robię to, co robię , Forbes.pl   (pol.).
 21. Kim chcieliby być przedsiębiorcy?. 2023-03-02. .
 22. Którędy prowadzi droga do sukcesu?. 2023-03-16. .
 23. Jakie jest DNA prawdziwego przedsiębiorcy?. 2023-04-27. .
 24. Biznes jak nurkowanie z rekinami? Co kręci przedsiębiorców?. 2023-03-30. .
 25. Omenaa Foundation | Oficjalna strona Fundacji , omenaafoundation.com   (pol.).strona główna serwisu
 26. Wystartowaliśmy z budową szkoły w Ghanie! | Omenaa Foundation , omenaafoundation.com   (pol.).
 27. Gwiazdy na sesji zdjęciowej promującej tolerancję!. tvn.pl. .
 28. James Button for Omenaa Foundation | Omenaa Foundation , omenaafoundation.com   (pol.).
 29. Złota Aukcja na Złotej 44 | Omenaa Foundation , omenaafoundation.com   (pol.).
 30. Nowa charytatywna kolekcja koszulek Spełniamy marzenia | Omenaa Foundation , omenaafoundation.com   (pol.).
 31. Kolekcja kolorowych farb „Omenaa line” z Termo Organiką | Omenaa Foundation , omenaafoundation.com   (pol.).
 32. E.Wedel wspiera Omenaa Foundation i pomaga wybudować szkołę w Ghanie – NowyMarketing , NowyMarketing.pl, 20 września 2021   (pol.).
 33. Dzień DobryD.D. TVN Dzień DobryD.D., Omenaa Mensah zbiera fundusze na komputery dla najmłodszych: „Wierzę w afrykańskie i polskie dzieci” , dziendobry.tvn.pl, 19 października 2020   (pol.).
 34. Premiera spektaklu „Czarno to widzę, czyli wymieszani, posortowani” , tvn.pl   (pol.).
 35. Wybrano laureatów pierwszego funduszu stypendialnego Rafał Brzoska Foundation , wirtualnemedia.pl   (pol.).
 36. Rafał Brzoska powołał fundację i fundusz stypendialny, handelextra.pl .
 37. Znamy laureatów pierwszego funduszu stypendialnego "Rafał Brzoska Foundation" , ngo.pl   (pol.).
 38. Stypendyści – Fundacja Rafała Brzoski , Rafał Brzoska Foundation   (pol.).
 39. Rafał Brzoska Foundation ogłasza kolejny konkurs stypendialny! , Rafał Brzoska Foundation   (pol.).
 40. Wielka Aukcja Charytatywna TOP CHARITY 2022 , Forbes.pl   (pol.).
 41. Rafał Brzoska i Omenaa Mensah zebrali ponad 8,5 mln zł podczas aukcji charytatywnej , portalspozywczy.pl   (pol.).
 42. Omenaa Mensah zebrała ponad 8,5 mln zł na rzecz Ukrainy. Pomogli jej m.in. Lewandowscy , plejadapl, 24 maja 2022   (pol.).
 43. Ruszyła Wielka Loteria Top Charity , Biznes Wprost, 6 czerwca 2023   (pol.).
 44. BeataB. Czurna BeataB., Rafał Brzoska i Omenaa Mensah zebrali zawrotną sumę podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2023 , wirtualnemedia.pl, 7 czerwca 2023 .
 45. Omenaa Art Foundation – fundacja powołana do działania w obszarach dzieł sztuki, designu oraz architektury , zwierciadlo.pl, 2023   (pol.).
 46. Omenaa Art Foundation | Sztuka, Design, Architektura   (pol.).strona główna serwisu
 47. Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY , 26 kwietnia 2023  (pol.).
 48. Wystawy w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie , Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie   (pol.).
 49. Rafał Brzoska i Omenaa Mensah z prywatnym Konwojem Polskich Serc na Ukrainę , Handelextra, 25 kwietnia 2022   (pol.).
 50. KKG, Rafał Brzoska i Omenaa Mensah na Ukrainie. Największy prywatny konwój humanitarny z Polski , finanse.wp.pl, 25 kwietnia 2022   (pol.).
 51. Polski miliarder i jego żona na Ukrainie. Największy prywatny konwój humanitarny z Polski , superbiz.se.pl  .
 52. Omenaa Foundation uruchomiła RiO EDU CENTRUM , biznes.newseria.pl  .
 53. RiO Vibe Centrum – ruszył nowy ośrodek pomocy psychologicznej dla dzieci z Ukrainy i podopiecznych domów dziecka , ngo.pl   (pol.).
 54. OmenaaFoundation, RiO Vibe Centrum – ruszył nowy ośrodek pomocy psychologicznej dla dzieci z Ukrainy i podopiecznych domów dziecka , Omenaa Foundation, 28 listopada 2022   (pol.).
 55. Rio Vibe Centrum , RiO EDUCENTRUM   (pol.).
 56. Debiut książki “ABC Empatii – bo wszyscy jesteśmy tacy sami” w wersji ukraińskiej , forsal.pl, 12 stycznia 2023   (pol.).
 57. Omena Mensah i Rafał Brzoska zorganizowali Wigilię dla 2500 samotnych i bezdomnych , Polska Agencja Prasowa SA   (pol.).
 58. NajlepiEY posłuchaj , Spotify   (pol.).
 59. Czas na filantropię: Każdy może pomagać , Forbes.pl   (pol.).
 60. Czas na filantropię. W jedności siła , Forbes.pl   (pol.).
 61. Omenaa Mensah obchodzi urodziny. Popularna prezenterka TVN słynie z działalności charytatywnej , cozatydzien.tvn.pl   (pol.).
 62. Omenaa Mensah rozwiodła się! , 24 października 2013  (pol.).
 63. Omenaa Mensah szczerze o rozwodzie Sporo zainwestowałam w tę miłość , 27 stycznia 2014  (pol.).
 64. Omenaa Mensah pierwszy raz o swoim rozwodzie , 22 kwietnia 2013  (pol.).
 65. Omenaa Mensah i Rafał Brzoska są po ślubie. Wreszcie poznaliśmy szczegóły , 12 listopada 2019  (pol.).
 66. PatrycjaP. Ceglińska PatrycjaP., Omenaa Mensah urodziła! Mało kto wiedział, że w ogóle była w ciąży, „teleshow.wp.pl”, 18 stycznia 2018   (pol.).
 67. Fundacja Omeny Mensah zorganizowała dla dzieci w Ghanie wakacyjne warsztaty z geografii, przyrody i języka angielskiego. Jej córka prowadzi też zajęcia sportowe , lifestyle.newseria.pl  .
 68. Omenaa Mensah zdradza szczegóły tajnego międzynarodowego projektu: "Nikt wcześniej tego nie zrobił!" , well.pl   (pol.).
 69. Omena Mensah: jestem ateistką. Moja wiara to być przyzwoitym. .
 70. Omenaa Mensah żąda usunięcia artykułu z portalu. "Ciągnący się proces to duże ryzyko". wirtualnemedia.pl. .
 71. Omenaa Mensah ostro walczy w sądzie z autorem "Dziewczyn z Dubaju 2". Nowe fakty w sprawie. spidersweb.pl. .
 72. Gwiazdy Dobroczynności 2020. Wiemy, kto został wyróżniony , Jastrząb Post, 17 października 2020   (pol.).
 73. 100 Kobiet Biznesu , 100 Kobiet Biznesu  .
 74. SergiuszS. Królak SergiuszS., Omenaa Mensah z Super Gwiazdą Plejady 2021 , plejada.pl, 25 października 2021 .
 75. Omenaa Mensah i Rafał Brzoska , Bohateron   (pol.).
 76. Gala BohaterONy 2022 | Narodowe Centrum Kultury , | Narodowe Centrum Kultury   (pol.).
 77. M.P. z 2023 r. poz. 1432
 78. Omenaa Mensah i Rafał Brzoska z państwowymi odznaczeniami , TVN24 Biznes, 11 listopada 2023   (pol.).

Linki zewnętrzne

Kontrola autorytatywna (osoba):