W tym artykule poznamy fascynujący świat Oogeneza. Od początków po wpływ na współczesne społeczeństwo, Oogeneza był tematem zainteresowania wielu badaczy i entuzjastów. Przez lata Oogeneza ewoluował i dostosowywał się do zmian kulturowych, technologicznych i politycznych, pozostawiając niezatarty ślad w historii. W tym artykule zagłębimy się w najważniejsze aspekty Oogeneza, oferując pełną i szczegółową wizję, która pozwala czytelnikom lepiej zrozumieć jego znaczenie i znaczenie we współczesnym świecie.
Oogeneza, owogeneza[1] – zachodzący w jajnikach proces powstawania i dojrzewania komórek jajowych[1][2].
Jego pierwszym etapem jest wytworzenie z nabłonka płciowego oogoniów[2], które aktywnie dzielą się mitotycznie tworząc w końcu diploidalne oocyty I rzędu[1][2] gromadzące żółtko (materiał zapasowy)[2]. Te dzielą się natomiast mejotycznie (niesymetrycznie) na haploidalne oocyty II rzędu oraz ciałka kierunkowe (polocyty)[1][2]. Oocyty II ulegają następnie kolejnemu niesymetrycznemu podziałowi mejotycznemu, odcinając kolejne ciałka kierunkowe oraz tworząc ootydę, która ostatecznie różnicuje się w komórkę jajową[2].
W wyniku oogenezy liczba chromosomów w komórce jajowej zmniejsza się o połowę (z 2n do n)[1][2]. Powstają w niej także informosomy[1].