Open Society Foundations

W dzisiejszych czasach Open Society Foundations stał się tematem, który budzi ogromne zainteresowanie wśród osób w każdym wieku. Wraz z postępem technologii i zmianami w społeczeństwie Open Society Foundations przejął fundamentalną rolę w naszym życiu. Od wpływu na gospodarkę po wpływ na kulturę popularną, Open Society Foundations zdołał przyciągnąć uwagę milionów ludzi na całym świecie. W tym artykule zbadamy znaczenie Open Society Foundations i przeanalizujemy jego znaczenie w różnych aspektach życia codziennego.

Fundacje Społeczeństwa Otwartego
Open Society Foundations
Logotyp / flaga
Język roboczy

angielski

Siedziba

57 Ulica 224, Manhattan, Nowy Jork

Przewodniczący

George Soros

Utworzenie

kwiecień 1993

Strona internetowa

Open Society Foundations (pol. Fundacje Społeczeństwa Otwartego)[1], do 2010 r. Open Society Fund (pol. Fundusz Społeczeństwa Otwartego), Open Society Institute[2]fundacja założona w 1993 r. w Stanach Zjednoczonych przez George’a Sorosaamerykańskiego miliardera, pochodzącego z żydowskiej rodziny węgierskiej. Nazwa fundacji pochodzi od książki Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie Karla Poppera, którego George Soros był uczniem.

Fundację założono w celu promowania demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, praw człowieka, edukacji, społeczeństwa otwartego[3] i pro-rynkowych reform społeczno-ekonomicznych. Poprzez wsparcie sektora organizacji pozarządowych, po upadku komunizmu, wspierano przemiany demokratyczne w krajach Europy Wschodniej. Po akcesji w 2004 r. wielu krajów Europy Wschodniej do Unii Europejskiej pomoc finansowa fundacji w tym rejonie została znacząco zredukowana, a fundacja swoją aktywność przeniosła w inne rejony świata[4].

Open Society Institute finansowała między innymi polską Fundację Batorego[5].

W maju 2018 w związku z nieprzychylnym nastawieniem rządu Fideszu organizacja zlikwidowała biuro w Budapeszcie[6].

Współzałożycielką fundacji była Irena Veisaitė[7].

Przypisy

Linki zewnętrzne