Ordynariat polowy Niemiec

Obecnie Ordynariat polowy Niemiec to temat, który zyskał duże znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Ludzie są coraz bardziej zainteresowani badaniem i zrozumieniem wpływu, jaki Ordynariat polowy Niemiec ma na ich codzienne życie. Niezależnie od tego, czy z osobistego, zawodowego, czy społecznego punktu widzenia, Ordynariat polowy Niemiec stał się podstawowym elementem, którego nie możemy zignorować. Dlatego w tym artykule chcemy zagłębić się w temat Ordynariat polowy Niemiec, badając jego różne wymiary i próbując rzucić światło na jego znaczenie we współczesnym świecie. Zagłębimy się w jego pochodzenie, ewolucję w czasie i wpływ, jaki wpłynął na sposób, w jaki żyjemy i odnosimy się do siebie. Bez wątpienia Ordynariat polowy Niemiec to fascynujący temat, który zasługuje na dogłębną analizę.

Ordynariat polowy Niemiec
Katholische Militärseelsorge
Ilustracja
Logo Ordynariatu
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Berlin

Siedziba

Berlin
Am Weidendamm 2, D-10117

Data powołania

20 lipca 1933

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

katedra polowa

bazylika św. Jana w Berlinie

Biskup diecezjalny

Franz-Josef Overbeck

Dane statystyczne (2021)
Liczba kapłanów
• w tym diecezjalnych
• w tym zakonnych

53
49
4

Liczba osób zakonnych

4

Liczba parafii

79

Położenie na mapie Berlina
Położenie na mapie Niemiec
Ziemia52°29′15,2″N 13°24′31,8″E/52,487556 13,408833
Strona internetowa

Ordynariat polowy Niemiec (niem. Katholische Militärseelsorge, łac. Ordinariatus Militaris Germaniae) – ordynariat polowy Kościoła rzymskokatolickiego, zapewniający opiekę duszpasterską osobom służącym w Bundeswehrze oraz członkom ich rodzin. Został ustanowiony 20 lipca 1933 roku. Rolę katedry polowej pełni bazylika św. Jana w Berlinie. Ordynariat podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej

W okresie III Rzeszy biskupem polowym był Franz Justus Rarkowski, który czynnie wspierał reżim Adolfa Hitlera[1].

Inaczej niż w wielu innych krajach, w Niemczech funkcja ordynariusza polowego tradycyjnie stanowi jedynie dodatkowy urząd dla ordynariusza jednej z diecezji. Od maja 2011 stanowisko to zajmuje bp Franz-Josef Overbeck, będący także ordynariuszem diecezji Essen.

Lista ordynariuszy

Przypisy

Bibliografia