W tym artykule poruszymy temat Organizacja samorządowa, który ma dziś ogromne znaczenie. Organizacja samorządowa to temat, który wzbudził ogromne zainteresowanie w różnych obszarach, od polityki po naukę, poprzez kulturę i społeczeństwo w ogóle. Na przestrzeni dziejów Organizacja samorządowa był przedmiotem badań i debat, wywołując sprzeczne opinie i prowokując do głębokich refleksji na temat jego wpływu na życie codzienne. W tym sensie niezbędna jest szczegółowa analiza różnych aspektów związanych z Organizacja samorządowa, odniesienie się do jego implikacji i konsekwencji, a także możliwych rozwiązań, które mogą wyniknąć w wyniku jego obecności. Dlatego głównym celem tego artykułu jest przedstawienie szerokiego i aktualnego spojrzenia na Organizacja samorządowa, aby promować krytyczną i konstruktywną refleksję na ten bardzo istotny temat.
Organizacja samorządowa – w rozumieniu polskiego kodeksu postępowania administracyjnego jest to rodzaj organizacji społecznej.
Do organizacji samorządowych nie należą jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, związki metropolitalne oraz samorządowe osoby prawne.
Organizacje samorządowe dzieli się na:
- samorząd gospodarczy, w tym:
- izby gospodarcze (przemysłowo-handlowe)
- powołany ustawą obowiązkowy ubezpieczeniowy samorząd gospodarczy (Polska Izba Ubezpieczeń)
- samorząd gospodarczy rzemiosła
- samorząd zawodowy niektórych przedsiębiorców (zrzeszenia handlu i usług oraz ich Naczelna Rada, zrzeszenia transportu)
- samorząd rolniczy (izby rolnicze)
- samorząd spółdzielczy (krajowe i regionalne spółdzielcze związki rewizyjne, Krajowa Rada Spółdzielcza)
- 17 samorządów ustanowionych dla 19 zawodów zaufania publicznego: adwokacki, radcowski, notarialny, komorniczy, rzecznikowski (rzeczników patentowych), lekarski (lekarzy i lekarzy dentystów), aptekarski (farmaceutów), pielęgniarek i położnych, lekarsko-weterynaryjny, fizjoterapeutów, architektów, inżynierów budownictwa, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, biegłych rewidentów, doradców podatkowych, oraz psychologów
- sześć samorządów zawodów służby publicznej (sędziowski, prokuratorski, referendarski, kuratorski, ławniczy i ekspercki)
- samorząd załogi przedsiębiorstwa państwowego
- samorząd uczniowski, studencki i doktorancki
Bibliografia
- Robert Kędziora: Ogólne postępowanie administracyjne, Warszawa 2008, s. 29-30.