Osiedle Kruczkowskiego w Lublinie

Witamy w artykule o Osiedle Kruczkowskiego w Lublinie. Przy tej okazji zagłębimy się w ekscytujący świat Osiedle Kruczkowskiego w Lublinie, badając jego różne aspekty, cechy i możliwe zastosowania. W tym artykule dowiemy się więcej o Osiedle Kruczkowskiego w Lublinie, jego dzisiejszym znaczeniu, a także możliwym wpływie w różnych obszarach. Od jego powstania do ewolucji – wyruszymy w podróż odkrywczą dotyczącą Osiedle Kruczkowskiego w Lublinie, aby lepiej zrozumieć jego wpływ na nasze codzienne życie. Przygotuj się więc na zanurzenie się w głębię Osiedle Kruczkowskiego w Lublinie i odkrycie wszystkich aspektów, które ten motyw ma nam do zaoferowania.

Osiedle Kruczkowskiego
Ilustracja
Zabudowania handlowe przy ulicy Róży Wiatrów na osiedlu Kruczkowskiego
Państwo

 Polska

Miasto

Lublin

Dzielnica

Dziesiąta

Data budowy

1970-1976

Położenie na mapie Lublina
Mapa konturowa Lublina, w centrum znajduje się punkt z opisem „Osiedle Kruczkowskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Osiedle Kruczkowskiego”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Osiedle Kruczkowskiego”
Ziemia51°12′46,487″N 22°34′16,608″E/51,212913 22,571280

Osiedle Kruczkowskiego – osiedle mieszkaniowe w Lublinie, administracyjnie należące do dzielnicy Dziesiąta. Leży w jej zachodniej części. Nazwa pochodzi od Leona Kruczkowskiego, pisarza i polityka, który do 2017 r. był patronem głównej ulicy osiedla (obecnie jest nim Zbigniew Herbert[1]), a także Szkoły Podstawowej nr 40 znajdującej się na osiedlu (obecnie im. Lubelskiego Lipca 1980[2]).

Historia

Pierwsze przesłanki o budowie nowego osiedla spółdzielczego na Dziesiątej pojawiły się już w latach 60. XX wieku i miały związek z rozrastającą się w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicą przemysłową. Mniej więcej w tym samym czasie wykonano projekt osiedla. Został on opracowany przez biuro Inwestprojekt i zakładał: 17 bloków w technologii OW-T (6 wieżowców i 11 liniowców różnej długości), szkołę, przedszkole, 2 żłobki, pawilon handlowo-usługowy i dwupoziomowe garaże na 250 samochodów (niezrealizowane). Budowa rozpoczęła się na początku 1970 roku od robót ziemnych pod pierwsze budynki. Później rozpoczęto układanie fundamentów i montaż prefabrykatów. Były one produkowane najprawdopodobniej przez fabrykę na lubelskich Tatarach. W roku 1972 wytyczono i zbudowano główną arterię osiedla, ul. Leona Kruczkowskiego (obecnie Zbigniewa Herberta).

Na osiedlu przewidziano łącznie 1376 mieszkań dla 5300 mieszkańców. Miały być one rozplanowane bardziej ergonomicznie, niż w starszych tego typu osiedlach (zakładano chociażby odejście od tzw. ślepych kuchni) i zawierać od 2 do 4 pokoi. Na początkowym etapie budowy planowano, że pierwsi lokatorzy wprowadzą się do mieszkań w połowie 1971 roku, a całe osiedle miało być ukończone 3 lata później[3]. Budynki oddano jednak do użytku najprawdopodobniej nieco później, w połowie lat 70. (w 1974 szkoła, w 1975 część bloków i przedszkole, a w 1976 prawdopodobnie trwały jeszcze ostatnie prace budowlane).

Poza główną ulicą Z. Herberta osiedle obejmuje ulice Młodzieżową, Błękitną, Róży Wiatrów i dwa bloki mieszkalne przy ul. Jacka Przybylskiego.

Położenie

Osiedle położone jest na uboczu miasta, w cichej okolicy, bezpośrednio sąsiaduje z osiedlem domków jednorodzinnych. Stosunkowo blisko znajduje się Zalew Zemborzycki. Wśród ważniejszych obiektów w okolicy można wymienić: Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego przy ul. Herberta, VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja, Stadion KS Sygnał. W okolicy działa również miejscowy zbór Świadków Jehowy[4], a także dwie parafie rzymskokatolickie: parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i parafia Matki Bożej Fatimskiej.

Przypisy

  1. ZARZĄDZENIE ZASTĘPCZE NR PN-II.4131.1.5.2017 WOJEWODY LUBELSKIEGO , edziennik.lublin.uw.gov.pl autor = Wojewoda Lubelski, 13 grudnia 2017 .
  2. Szkoła Podstawowa nr 40 .
  3. Jacek Pudło: Osiedle Kruczkowskiego - RSM Kolejarz. 2020-03-15. .
  4. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org .

Linki zewnętrzne