W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Oświata we Francji, badając jego wiele aspektów i wpływ na różne obszary codziennego życia. Idąc tym tropem, przeanalizujemy zarówno jego pochodzenie, jak i ewolucję w czasie, szczegółowo badając jego wpływ na obecne społeczeństwo. Ponadto omówimy różne perspektywy i opinie ekspertów na temat Oświata we Francji, aby zaoferować wszechstronną i kompletną wizję tego ekscytującego tematu. Od jego znaczenia w nauce, kulturze i technologii po wpływ na nasze codzienne życie – podejdziemy do Oświata we Francji z różnych punktów widzenia, aby wzbogacić wiedzę naszych czytelników i zrozumienie tego niezwykle ważnego tematu.
Edukacja we Francji jest obowiązkowa. Trwa od 6. do 16. roku życia, jest finansowana z budżetu państwa.
Szkolnictwo podzielone jest na 4 etapy nauki:
1. etap – szkoła elementarna, która trwa 5 lat. Dzieli się ona na 3 cykle:
Od szkoły elementarnej zaczyna się 10-letni obowiązek szkolny, którego koniec następuje po skończeniu przez ucznia kolegium. Rozpoczęcie przez dziecko w wieku 5, 6 czy 7 lat nauki w szkole elementarnej jest zależne od decyzji podjętej wspólnie przez lekarza, psychologa, nauczyciela oraz rodziców. Praktycznie jednak aż 98% uczniów rozpoczyna naukę w wieku 6 lat, 1,99% w wieku siedmiu i tylko 0,01% w wieku pięciu. Istnieje również możliwość przejścia najzdolniejszych z niższych do wyższych klas. Do niedawna nie było możliwości odwrotnej. Każdy musiał przejść do następnej klasy. To powodowało nawet wtórny analfabetyzm.
2. etap – collège, odpowiednik polskiego gimnazjum, trwa 4 lata. Dzieli się go na 2 cykle:
Jest to typ szkoły, w której następuje profilowanie uczniów zgodnie z ich zainteresowaniami. Nauka w tej szkole kończy się egzaminami z następujących przedmiotów:
Na dyplomie ukończenia collège umieszczane są średnie oceny ze wszystkich przedmiotów z ostatnich 2 lat nauki.
3. etap – szkoły średnie, które dzielą się na:
4. etap – uczelnie, które nie organizują żadnych dodatkowych egzaminów. Selekcja kandydatów odbywa się podczas pierwszego roku nauki.
We Francji nie zawsze uznawane są matury z innych krajów.
Francuscy uczniowie mają 2 dni wolne w tygodniu, w sobotę i niedzielę, a w środę lekcje trwają tylko do południa[1][2]. Zasada ta obowiązuje jednak tylko do szkoły elementarnej, potem zależy to już od planu zajęć. Na poziomie elementarnym lekcje trwają od 8:30 do 16 z przerwą na jedzenie od 11:30 do 13. Na wyższych poziomach obowiązuje plan lekcji. Pozostawanie na posiłki w szkole jest możliwe tylko po dokonaniu zapisu we właściwym merostwie i jest odpłatne. Francuzi mają więcej ferii w czasie roku szkolnego niż Polacy. Oprócz wakacji letnich (lipiec – sierpień) mają wolne: Vacances de la Toussaint (przy uroczystości Wszystkich Świętych – 12 dni), Vacances de Noël (wakacje na Boże Narodzenie – 17 dni), Vacances d’hiver (zimowe – 16 dni) i Vacances de printemps (wiosenne – 16 dni). Daty ferii zależą od strefy (A, B lub C), w której znajduje się szkoła.