Pałac Kinskich w Wiedniu

W dzisiejszym świecie Pałac Kinskich w Wiedniu stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Zarówno zawodowo, jak i osobiście, Pałac Kinskich w Wiedniu wywołał debaty i dyskusje na temat jego wpływu i wpływu na społeczeństwo. Od powstania do obecnej ewolucji Pałac Kinskich w Wiedniu był przedmiotem studiów i badań, które próbowały rzucić światło na jego implikacje i konsekwencje. W tym artykule zbadamy kilka podstawowych aspektów Pałac Kinskich w Wiedniu i przeanalizujemy jego rolę w różnych kontekstach. Od związku z technologią, poprzez związek z kulturą i polityką, aż po znaczenie Pałac Kinskich w Wiedniu w życiu codziennym, Pałac Kinskich w Wiedniu jest tematem, który nadal budzi zainteresowanie i refleksję.

Pałac Kinskich w Wiedniu
Ilustracja
Państwo

 Austria

Miejscowość

Wiedeń

Adres

Freyung 4[1] A-1010 Innere Stadt, Wien, Austria

Typ budynku

pałac miejski

Styl architektoniczny

barok

Architekt

Johann Lucas von Hildebrandt

Rozpoczęcie budowy

1713

Ukończenie budowy

1716

Pierwszy właściciel

Philipp Wirich von Daun

Kolejni właściciele

rodzina Kinskch od 1784

Położenie na mapie Wiednia
Mapa konturowa Wiednia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pałac Kinskich w Wiedniu”
Położenie na mapie Austrii
Mapa konturowa Austrii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pałac Kinskich w Wiedniu”
Ziemia48°12′42″N 16°21′50″E/48,211667 16,363889

Pałac Kinskich w Wiedniu (niem. Palais Kinsky, Palais Daun-Kinsky) – barokowy pałac wiedeński, kojarzony z rodem Kinskich, ponieważ rodzina ta była w jego posiadaniu od 1784 r.

Pałac zbudował w latach 1713–1716 Johann Lucas von Hildebrandt, zaś pierwszym jego lokatorem i zamawiającym budowlę był marszałek hrabia Philipp Wirich von Daun („Daun´scher Palast”).

W 1764 r. pałac przejął hr. Khevenhüller, a w 1784 r. odziedziczyła go rodzina Kinsky (hrabina Rosa von Kinsky), dlatego dziś znany jest jako Pałac Kinskich.

7 maja 1763 urodził się tu ks. Józef Poniatowski, Naczelny Wódz Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji.

Dzisiejszym właścicielem pałacu jest Karl Wlaschek.

Przypisy

  1. Adres za strona pałacu Kinskich. . (ang.). oraz adres Pałacu Kinskich za maps, google.com. . (ang.). Niektóre opracowania podają adres przy ul. Herrengasse będącej przedłużeniem ul. Freyung.

Literatura

Linki zewnętrzne