Pablo Sarasate

W tym artykule będziemy bliżej badać Pablo Sarasate, temat, który przykuł uwagę zarówno naukowców, ekspertów, jak i entuzjastów. Pablo Sarasate jest dziś tematem niezwykle istotnym, a jego znaczenie rozciąga się na różne obszary, od nauki i technologii po kulturę i społeczeństwo. W całym tym tekście przeanalizujemy różne aspekty związane z Pablo Sarasate, a także jego wpływ na obecny świat. Od jego powstania do ewolucji, poprzez jego wpływ w różnych obszarach, szczegółowo przeanalizujemy ten fascynujący temat i odkryjemy wiele aspektów, które czynią go tak istotnym dzisiaj.

Pablo Sarasate
ilustracja
Imię i nazwisko

Pablo Martín Melitón de Sarasate y Navascués

Data i miejsce urodzenia

10 marca 1844
Pampeluna

Pochodzenie

hiszpańskie

Data i miejsce śmierci

20 września 1908
Biarritz

Instrumenty

skrzypce

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

skrzypek, kompozytor

Odznaczenia
Kawaler Orderu Karola III (Hiszpania) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Order Cywilny Alfonsa XII (Hiszpania) Order Korony Wendyjskiej (Meklemburgia) Order Sokoła Białego (Saksonia-Weimar) Order Lwa Zeryngeńskiego (Badenia) Order Królewski Korony (Prusy) Kawaler Orderu Danebroga (Dania) Kawaler Orderu Chrystusa Order Fryderyka (Wirtembergia) Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Order Alberta (Saksonia) Kawaler Orderu Leopolda (Belgia) Komandor Orderu Korony Rumunii
podpis

Pablo Martín Melitón de Sarasate y Navascués (ur. 10 marca 1844 w Pampelunie, zm. 20 września 1908 w Biarritz) – hiszpański skrzypek i kompozytor.

Życiorys

Karierę wirtuozowską rozpoczął wcześnie z olbrzymim powodzeniem. Imponował szlachetnością dźwięku, czystością intonacji, pełną polotu interpretacją i niezawodną techniką. Z kompozycji Sarasate do najpopularniejszych należą Tańce hiszpańskie i Melodie cygańskie. Swoje utwory dedykowali mu m.in.: Henryk WieniawskiII Koncert skrzypcowy, Édouard LaloSymfonia hiszpańska, Camille Saint-SaënsIII Koncert skrzypcowy, Max BruchFantazja Szkocka.

Odznaczenia

Lista[1][2]:

Przypisy

  1. Zdenko Silvela: Historia del Violin. Madryt: Entrelineas Editores, 2003, s. 275-276. (hiszp.).
  2. Zdenko Silvela: A New History of Violin Playing. Universal-Publishers, 2001, s. 202-203. (ang.).

Linki zewnętrzne