W dzisiejszym świecie Panasonic stał się tematem dużego zainteresowania i debaty. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie w polityce czy wpływ w sferze kulturalnej, Panasonic przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Celem tego artykułu jest zbadanie różnych aspektów Panasonic i rzucenie światła na jego znaczenie i implikacje w różnych obszarach. Od jego powstania po ewolucję w czasie, w tym wpływ na codzienne życie ludzi, Panasonic stał się tematem, którego nie możemy zignorować. Poprzez dogłębną analizę, artykuł ten ma na celu przedstawienie całościowego spojrzenia na Panasonic i jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo.
Panasonic (jap. パナソニック Panasonikku) – czołowa marka japońskiego koncernu Panasonic Corporation (wcześniej Matsushita Electric Industrial Co. Ltd), specjalizująca się w obrazowaniu i produktach optycznych, takich jak aparaty fotograficzne, kamery, sprzęt telekomunikacyjny, sprzęt gospodarstwa domowego, taki jak chłodziarki, pralki, kuchenki mikrofalowe, golarki, suszarki oraz urządzenia klimatyzacyjne. W Gnieźnie znajduje się jedyna europejska fabryka wytwarzająca na licencji Panasonic ogniwa cynkowo-węglowe (Advanced Power Solutions Poland S.A.)[1].
Przedsiębiorstwo założył Konosuke Matsushita w 1918 roku w Osace w Japonii. Na początku firmę tworzyły trzy osoby. W 1935 przekształcona w spółkę. W 1986 została otwarta siedziba Panasonic w Moskwie. 11 grudnia 1995 otwarto biuro handlowe Panasonic (WNP) w Moskwie. W 2004 zostały utworzone trzy spółki zależne Panasonic CIS, Panasonic Rusi, Panasonic Soljushn Inzhenirynh Rusi. 10 stycznia 2008 roku Matsushita zapowiedział, że zamierza zmienić nazwę na Panasonic Corporation. Wniosek o zmianę nazwy spółki został zatwierdzony na posiedzeniu rocznym akcjonariuszy spółki 26 czerwca, a nazwa weszła w życie 1 października 2008[2]. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 260 tysięcy pracowników na całym świecie, co stawia je w rzędzie największych pracodawców w branży. Ocenia się, że Panasonic posiada 49% udziałów w światowej sprzedaży telewizorów plazmowych.
Przedsiębiorstwo produkuje także sprzęt telekomunikacyjny: telefony komórkowe, telefony DECT, faksy oraz centrale abonenckie.