Parafia Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie

Wygląd przypnij ukryj Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej i św. Aleksego
Ilustracja
Archikolegiata w Tumie
Państwo

 Polska

Siedziba

Tum

Adres

Tum 8
99-100 Łęczyca

Data powołania

21 maja 1161 r. /XII w./

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

łowicka

Dekanat

Łęczyca

Kościół

Archikolegiata NMP i św. Aleksego

Filie

Kościół św. Mikołaja w Tumie

Administrator

ks. Radosław Sawicki

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Królowej, św. Aleksego

Wspomnienie liturgiczne

22 sierpnia, 17 lipca

Położenie na mapie gminy Góra Świętej MałgorzatyMapa konturowa gminy Góra Świętej Małgorzaty, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia NMP Królowej i św. Aleksego”Parafia NMP Królowej i św. AleksegoParafia NMP Królowej i św. Aleksego
Położenie na mapie PolskiMapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia NMP Królowej i św. Aleksego”Parafia NMP Królowej i św. AleksegoParafia NMP Królowej i św. Aleksego
Położenie na mapie województwa łódzkiegoMapa konturowa województwa łódzkiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia NMP Królowej i św. Aleksego”Parafia NMP Królowej i św. AleksegoParafia NMP Królowej i św. Aleksego
Położenie na mapie powiatu łęczyckiegoMapa konturowa powiatu łęczyckiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia NMP Królowej i św. Aleksego”Parafia NMP Królowej i św. AleksegoParafia NMP Królowej i św. Aleksego
Ziemia52°03′23,9″N 19°14′03,6″E/52,056639 19,234333
Strona internetowa
Kościół filialny pw. św. Mikołaja

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Łęczyca w diecezji łowickiej.

Zasięg parafii

Do parafii należą wierni z miejscowości: Kwiatkówek, Marynki, Mętlew, Tum i Witaszewice.

Historia parafii

Erygowana w XII w. 21 maja 1161 r. nastąpiła konsekracja kościoła. Zjazd wszystkich książąt, biskupów polskich i komesów na wspomniany akt poświęcenia świadczy, że kościół miał znaczenie hierarchiczne, niż każdy inny kościół zamkowy w XII w.

Kolegiata w Tumie należy do jednych z najciekawszych i najbardziej znanych obiektów tego typu w Polsce. Ta romańska świątynia została wzniesiona w latach 1141–1161 za sprawą (jak się przyjmuje) arcybiskupa gnieźnieńskiego, Jakuba I ze Żnina. Wcześniej w tym miejscu istniało opactwo benedyktynów pw. NMP, którego początki sięgają około roku 1000. Jego założycielem był prawdopodobnie św. Wojciech.

W roku 1294 na kościół napadli Litwini, łupiąc wszystko, co się dało, a ludność biorąc w niewolę. Podpalili kolegiatę, która pozostała w ruinie na okres kilkudziesięciu lat. Podczas odbudowy zatarto częściowo romański charakter budowli. W 1473 roku wybuchł pożar. Kolejną odbudowę zakończono w 1487 roku, znów dokładając budowli elementów gotyku, a w późniejszych latach także cech barokowych. Poważna przebudowa miała miejsce w XVIII wieku.

Wielkie zniszczenia dokonała II wojna światowa. Spłonęło wyposażenie i drewniane elementy architektoniczne, a także ucierpiały mury.

Pomiędzy VI a XII wiekiem na miejscu dzisiejszej wsi Tum i na południowy zachód od niej istniał gród, a w VII wieku na ówczesnym prawym brzegu Bzury znajdowała się osada targowa. Prawdopodobnie z fundacji Bolesława Chrobrego i z udziałem świętego Wojciecha powstało tu pierwsze w Polsce (założone prawdopodobnie w 997 r.) opactwo benedyktynów pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego.

Obok kolegiaty stoi drewniany kościół, z 1761 roku, pw. św. Mikołaja. Pełni on rolę kościoła filialnego w parafii.

Przypisy

  1. a b Kolegiata na portalu Ziemia Łódzka
  2. a b c d Kolegiata na Dziedzictwo.ekai.pl
  3. 850 lat kolegiaty. . .
  4. a b c Kolegiata na stronie Zamki i Pałace Województwa Łódzkiego
  5. a b Tum - Polskie Krajobrazy

Linki zewnętrzne

Parafie dekanatu łęczyckiego